Aikaisen kevätaamun usva, so much in love. Ensirakkaus on yhtä kuin ensimmäiset kyyneleet. Syntiinlankeemuksen jälkeen ihmiskunta siirtyi ensin heimojen välisistä sodista julmien yksinvaltiaiden hallitsemiin valtioihin, lopulta päätyen 1700-luvulta alkaen puoluejärjestelmään ja demokraattiseen valtiomuotoon.
Suomen itsenäistyttyä vuonna 1917, ei ylähuonetta katsottu tarpeelliseksi, joten perustettiin yksikamarinen eduskunta. Loordia ei ainakaan löydy sisällissodan raatelemasta Suomesta, joten ylähuonetta ei täällä tarvita.
Ensin hevonen ja traktori siirsivät sirpin ja kuokan sivuun vanhentuneina työvälineinä. Kapeat kylätiet levitettiin kärryteistä kehittyvän liikenteen valtaväyläksi ja yhdistettiin maakunnat toisiinsa. Alkoi muutos turvekattoisista hirsimökeistä lauta- ja tiilirakenteisiin asumalähiöihin, joihin rakennettiin yhteisiä kokoontumistiloja tanssilavoineen.
Suomi joutui urbaanin kehityksen jalkoihin, piikojen ja renkien etsiessä tuottoisampia työpaikkoja Ruotsista asti. Seurasivat käsitteet; pienmaatalous ja suurmatalous, joista tuli viholliset toisillensa ja luotiin poliittisia jakaumia pienpuolueineen. Suuret ja keskisuuret tilat voittivat ja pientilalliset siirtyivät asutuskeskusten työ- ja virkasuhteisiin. Työtä ei riittänyt kaikille ja keskustapuolueesta tehtiin yrittäjäpuolue, mikä karsi yksilehmäiset sosiaalitoimistojen asiakkaiksi.
Siirryimme Sailaksen paperin aikaan ja nyt tarvittaisiin ihmisiä, jotka elättäisivat ja työllistäisivat itsensä ja muitakin ilman sosiaalitukia. Kohta kukaan ei enää muista eilistä päivää. Medikalisointi on viety nykyään niin pitkälle, että ala-asteen ylivilkkaat lapset tainnutetaan amfetamiinin johdannaisilla opettajien lampaiksi. Subutexista eli heroiinin johdannaisesta on tullut hittituote. Vanhainkodeissa medikalisoinnilla tainnutetaan vanhukset sängyn pohjalle. Länsimaissa on yleistä, että vanhukset näännyttävät itsensä kuoliaaksi kieltäytymällä ruuasta, koska kokevat itsensä turhaksi. Hoitajat arvioivat tämän hyväksi kuolemaksi arvosanalla kahdeksan, asteikolla 0-9. Afrikan sarvessa 15 miljoonaa ihmistä odottaa nälkäkuolemaa ja kännykän käytön epäillään aiheuttavan aivovaurioita. Lopulta EU-jäsenyyden myötä kossupullon hintaa alennetaan ja väkivaltarikokset, rattijuoppoudet sekä alkoholisairaudet lisääntyvät rajusti.
Rakkaus on kaiken A ja O, alku ja loppu. Lopussa ensirakkaus täyttää ihmisten sydämet; aikaisen kevätaamun usva, so much in love. Paratiisimainen alkutila palaa maan päälle ja muodostuu tuhatvuotinen valtakunta.
M.S.
Nuoren maan kreationisti, Jyväskylä
[email protected]
Rakkaus voittaa maaiman
Mannerkorpi
0
172
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874028Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242891No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6844
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750