Ongelmia mikrofonin asennuksessa.

:S:S:S:S:S:S:S:S:

Mulla on kannettava tietokone ja vista siinä ja ostin hama cs-463 pöytämikrofonin. mutta kun laitoin sen koneeseen kiinni, niin se ei löytänyt mitenkään sitä mikkiä. että mitä pitää tehä että sen sais kytkettyy koneesee? ja sitten että liittyykö tuo Speech Recognition Options juttu ohjauspaneelissa tähän mitenkään? neuvoja?

3

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pertti56

      Törkkäset sen kiinni tietokooneeseesi (punanen reikä(joskus joku muu)) "Thats it". useimmilla koneilla ei edes ilmotusta näy. Kokeile toimivuuttaa vaikka Windowsin ääninauhurilla.

      Speech Recognition ei vaikuta mitenkään, ja se ei toimi suomen kielisessä mallissa

      • Pertti56

        Jos ei toimi viellkääm niin takasta "äänikorttisi" asetukset että mikkistä volume on päällä


      • ei auta
        Pertti56 kirjoitti:

        Jos ei toimi viellkääm niin takasta "äänikorttisi" asetukset että mikkistä volume on päällä

        joo mut katoin sen volumen oli päällä.. ja mä kyllä tiedän että se tulee siihen punaiseen reikään..
        mutta ei siinä tuu ilmotusta ja kokeilin niin se ei toimi. se ottaa sen mikrofonin äänen kannettavan omasta mikrofonista. mutta että miten sen saa käyttöön ´sen toisen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      120
      8407
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      418
      7630
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5235
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      4889
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4659
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      204
      3009
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      2934
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      34
      2802
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      73
      2760
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      24
      2426
    Aihe