Tästä ihan hyvä Pesoo!

Tonza

Joo eli on tuossa pihalla "vara-autona" jaloissa pyörinyt -89 405 1.6 kaasarikoneella. Autolla on ajettu kylläkin jo 307000, mutta vielä kulkee pirteästi eikä pölläyttele öljyä! Pirssi on katsastettu keväällä, eikä huomauttamista tullut kuin hieman löysästä takaiskarista. Auto on väriltään kiiltävän musta ja maalipinnaltaan 99% virheetön, mutta kuskin ovessa on pari painaumaa herra/rouva X:n parkkipaikkatouhuilusta. Takaikkunat ovat tummat ja keulalla ovat Hellan sumuvalot (epäkunnossa) ja lisäpitkät (kunnossa). Kesärenkaat hyvät Nokialaiset 185/65R14. Perässä myös vetokoukku, jolla omistusaikanani vedetty kärryä ehkä n. 1 km.
Autoon on tämän vuosituhannen aikana vaihdettu aikalailla uutta osaa, mm. taka-akseli, pyöränlaakerit, kytkin, jarrut, akku, startti, tuulilasi ym. TODELLA tarkka huoltokirja löytyy myös! Ja tietenkin läjä kuitteja todisteeksi!!

Ei tämäkään auto täydellinen ole, joten vikalista tulee tässä: 1) Kuumana startatessa pölläyttää pienen mustan pilven (tehnyt tätä viimeiset pari vuotta, eipä ole vaikuttanut mihinkään) 2) Talvirenkaat joudut ostamaan, vanteet löytyy (vanhoilla pärjää vielä kesällä). 3) Soitinta ja etudiskantteja ei ole. 4) Kuskin penkinlämmitin ei toimi. 5) Vasen etujarru kitisee kuumalla, mutta toimii täydellisesti. 6) Keskuslukko kiukuttelee toisesta takaovesta; toimii kun lystää.

Eli mitään vakavaa vikaa, minkä kanssa ei voisi elää, autosta ei ole tullut ilmi.

Auto sijaitsee Mynämäellä (32km Turusta pohjoiseen)

Tarjouksia ja kysymyksiä voi heittää tänne tai sähköpostiin < goosecape@luukku.com >

5

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hinta?

      että mitähän pyydät?

      • Tonza

        ...vaikka näin, että nelinumeroinen luku ja alkaa ykkösellä. Kuten sanoin, niin tarjota saa vapaasti.


    • Peugeot 405 SRI

      Mainitsemasi viat helppoja korjata.
      1) Saa liikaa bensaa, ryypyn säädöt pielessä
      2) Talvirenkaita saa 14" aika halvalla
      3) Soittimia saa halvalla
      4) Penkinlämmitin kannattaa korjata jollain yleismallisella lämmitinelementillä (hinta alle 20e) tai ostaa sisähaaroitussarja ja sisätilan lämmitin
      5) Kitinänvaimennuslevy palan taakse
      6) Solenoidi käsiteltävä CRC:llä tai vastaavalla

      Ei kuullosta pahalta!

    • mazda

      Ottaisitko vaihdossa siistin,katsastetun mazda 323:n,jos kiinnostaa,mailaa,nimbus5@jippii.fi,kinataan sitten välirahasta,ollaan turussa.

      • Tonza

        ...on jo kaksi autoa, joten vain käteinen kelpaa. Lisäksi kokemukset Mazdoista ovat aika negatiivisia, kuten voit Mazda -palstalta lukea :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      662
      8045
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2315
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2245
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1817
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1335
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1246
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1206
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      863
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      857
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      776
    Aihe