3 tai 4 voltin halogeeni

onko sellaisia olemassa? Pitäisi korvata 6 v 10w G4 lampun talviaikaan kun aurinkokenno lataava valaisin ei saavuta akkuun (6 v) kuin n. 3 voltin latauksen
3358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä se akku on sitten ihan tyhjä jos jännite on noin pieni (varsinkin jos on noin pieni ilman kuormaa). Voisit ehkä käyttää ledejä...

Äänestä
  • polttimo niin se tyhjentää akkusi lopullisesti.jos akkusi vielä täytyy joka on epätodennäköistä niin polttimo palaa heti.Jos akku on 6v niin aurinkokennosikin on aika vaatimaton mutta jos se on alunperin 12 v niin akkusi on valmis kierrätykseen.

    Äänestä

  • taskulampun kirjoitti:

    polttimo niin se tyhjentää akkusi lopullisesti.jos akkusi vielä täytyy joka on epätodennäköistä niin polttimo palaa heti.Jos akku on 6v niin aurinkokennosikin on aika vaatimaton mutta jos se on alunperin 12 v niin akkusi on valmis kierrätykseen.

    huomasin että tähän voi liittää lisäksi 12 voltin apujännitteen (sisällä vastus välissä) vaikka aggrekaatista, tästä ei vain ollut ohjeissa mitään mainintaa.

    (Valaisimen erillisen aurinkopaneelin 6 voltille on oma erikokoinen liittimensä)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lamppu : kirjoitti:

onko sellaisia olemassa? Pitäisi korvata 6 v 10w G4 lampun talviaikaan kun aurinkokenno lataava valaisin ei saavuta akkuun (6 v) kuin n. 3 voltin latauksen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu