onko kokemusta,miten tutkimus tehdään?Ja pääseekö tutkimuksiin kun itse haluaa?
Eikö sydänfilmissä näy,sepelvaltimotauti?
Eikö sydänfilmissä näy,sepelvaltimotauti?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
ei näy sepelvaltimotauti, ellei ole sairastettu isohko sydäninfarkti, joka on jättänyt sydämeen arven. Silloin se näkyy.
Sepelvaltimotauti yleensä diagnosoidaan rasitustestillä, eli poljetaan niin pitkään kuin jaksetaan kuntopyörää, samalla on sydänfilmin ottolätkät rinnassa kiinni ja sitä nauhoitetaan. Filmillä näkyy sitten sydänlihaksen hapenpuutteen merkit, eli osoitus sepelvaltimoiden ahtaudesta. Jos testin tulos on epäselvä niin voidaan tehdä sepelvaltimoiden varjoainekuvauskin, siinä mennään ranne- tai nivusvaltimosta ohuella katetrilla suonia pitkin sydämeen saakka ja ruiskutetaan siellä sepelvaltimoihin varjoainetta, läpivalaistaan ja nähdään, onko ahtaumia.
Kyllä tuohon rasitustestiin aika helposti pääsee, jos yhtään aihetta on. Ei nyt aivan pääse pelkästään haluamalla, jos nyt on tyyliin 1 pistos rinnassa 5 vuoden välein :) mutta epäilyttävissä oireissa kyllä helpohkosti pääsee.