Olen ollut polttamatta viikon, eli päätin ajat sitten että tupakointi loppuu. Ja niin se päivä tuli kun poltin viimeisen tupakan. Viikko on ollut todella helppo, ei ole ollut vieroitusoireita, ei pinna kireällä, ei edes mielihaluja tupakan suhteen. Olenko saanut tsempattua motivaationi niin korkealle, että se todellakin on näin helppoa vai onko ne pahat ajat vasta edessä? En käytä mitään korvaushoitoja, joten voiko se olla näin helppoa, onko kenelläkään kokemuksia? Olen polttanut 8 vuotta ja toivon, etten enää ikinä jäisi siihen koukkuun. Tavoitteet ovat ainakin selvät. Kertokaa kokemuksianne, kuinka kauan saa olla pelko peräpeilissä, että ratkeaa uudelleen?
onko pahat ajat vielä edessä?
7
687
Vastaukset
- Pikku Myy
Upeaa! Itsestäsi riippuu,onko vaikeaa tulosa. Keksi muuta tekimistä, jotta et jouda tupakoimaan. Itse lopetin kauan sitten ihan ilman korvaushoitoja. Olen ollut polttamatta 12 vuotta, mutta edelleenkään en uskalla edes maistaa tupakkaa. Liekö tarpeellistakaan? Toivon onnea: Sinä pystyt siihen!
- onnellinen
Kiitos pikku myy vastauksestasi. Todellakin toivon pystyväni siihen ja uskon kovasti niin. Mahtava tsemppi on ainakin päällä. Kovasti vaan on tuki tarpeen. Tänään ensimmäistä kertaa haisi tupakka pahalle, en siis itse polttanut vaan olin vieressä kun kaveri poltti. Olisi hienoa olla kavereille esimerkkinä, että siihen pystyy kuka vaan kun tarpeeksi tahtoa on.
- Nala
Itse poltin noin 10 vuotta, ja nyt olen ollut toista kuukautta polttamatta. En käytä mitään korvaushoitoa. Eli helppoa on ollut, ihmeellistä vaikka poltin noin kauan. Mitään vaikeuksia ei ole oikeastaan ollut, mieli ei tee. Toivottavasti sinulle käy samoin!
- Samppa
Kolme ensimmäistä päivää ovat omalta kohdaltani olleet pahimmat. Sen jälkeen tekee aina vain harvemmin mieli. Vahinko vain että se mieliteko tulee yhtä rajuna ja harvoin toteutuneena todella yllättää. Siitäkin pääsee muutamassa minuutissa, kunhan vain sen tunnistaa.
- Pikku Myy
Kuis menee, vieläkö olet pysynyt lujana?
- onnellinen
ja pysytään. Motivaatio on vaan noussut ajan myötä. Ihana huomata miten on hyvä olo. Nyt yli kaks viikkoa polttamatta ja yllättävän helppoa on ollut. Enää ei unissaan käy tupakilla ja vähemmän sitä enää ajattelee. Tässä päätöksessä aion pysyä, kun muistaa vaan ystävät tsempata kovasti niin kyllä tämä pitää. Toivon tsemppiä muillekin lopettelijoille:)
- onnellinen
Ihanaa, nyt on mennyt jo vajaa 8 viikkoa ilman savuja. Päätös pysyy ja elämä on helpompaa. Tsemppiä kaikille lopettajille:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6638059Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672322Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332261- 1471827
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281346Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511247Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141222Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.63885Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65860Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7788