onko tietoa siitä, miten saa viritettyä samurain 110kuutioisen crossin? esim. välitykset, onko rajoitinta,tehoputki ym.. ja paljonko saa lisää tehoja, kestääkö, mitä maksaa. suunnitelmissa vaihtaa isommat iskarit ja renkaat ja taikoa jotenkin tehoa lisää vaihtamalla kone tai virittämällä vanha kone. jos jollain tietoa koneista
mitkä saisi paikoilleen suht vähällä rungon muokkaamisella, niin tietoa siitä ja näistä virityksistä otetaan erittäin kiitollisena vastaan.
samurai 110;in viritys
13
2837
Vastaukset
- jäät kiinni
Viritetyllä mopolla ajo yleisillä teillä on kielletty. jos jäät kiinni seuraa sanktioita.
- himo69
mä varmaan mitään sanktioita mietin ku haluun saada ton paskan kulkemaan mahdollisimman lujaa..
- wäsäilijä
Ensinnäkin kysyjällä ei ole mopo vaan pieni motocrossmoottoripyörä.
Toiseksikin mopojen viritystä arvostelevat ja varsinkin akkamaisesti päivittelevät vain henkilöt jotka eivät tiedä mistä puhuvat.
Nykyinen 40 kmh rakenteellinen nopeus on suurempi riskitekijä kuin se että mopo kulkisi 60 kmh.Tämä on kuultu myös poliisiviranomaisen suusta.Nyt mopo joudutaan ohittamaan paikoissa joissa ei tarvitsisi jos mopo pysyisi liikennevirrassa mukana.Jos halutaan saivarrella nopeuden tuomasta tilastollisesta/laskennallisesta/teoreettisesta lisäriskistä ,niin siinä vaiheessa viimeistään paljastuu miten kauas jotkut ovat todellisuudesta ajautuneet.
Vielä kymmenen vuotta sitten akat(ja niihin verrattavat "miehet")taivastelivat viritettyjä Honda Monkey "tappajamopoja".Eivät ilmeisesti tienneet että muualla maailmassa na ovat rekisteroityjä moottoripyöriksi samalla teholla kuin viritys tuo.
Nyt Monkeytä saa sitten myös kevytmoottoripyöränä 125 kuutioisella moottorilla.Noin kaksi kertaa viritettyä tehokkaampana.
Nyt samat besserwisserit haluavat laittaa lisää kapuloita rattaisiin ja tulonsiirtoa autokouluille mopokortin suorittamisen kustannusten lisäämisellä kun ensimmäistä ajoneuvoaan hankkivalla on kesätyöeurot muutenkin vähissä.Sitten tingitään ajoneuvon hinnassa/kunnossa.Minne se kuviteltu liikenneturvallisuuden lisääntyminen vilahti,autokoulunomistajan selän taakseko?
Hämmästyttävää,idiootit saivat minut lähes suuttumaan.Se on paljon se.On niistä ainakin ärsyttämään muita, kunnon ihmisiä.Meinasin ihan horjahtaa norsunluutornistani.....
- =-)
Samuraita saa viritettyä powerfiltterillä hinta noin 15,00€
- 26hp samurai
laita isompi takaratas poraa 125cc (pitäis kestää ainkin mun kesti) isompi kaasutin 150cc tako mäntä nosta kaasupiikkiä (ehdoton) mahd. suora putki ilman äänenvaimenninta ja madalla puristuksia tehoa pitäisi olla noin kaksin kertainen määrä (ja silti pitäis kestää toki en ota vastuuta jos kone leikkaa kiinni)
Onnea virityksille
(sitä sä tarviit)- crossiii
ja jos satuitte tietämään niin samurailla ei voi ajaa edes tiellä!!!
viriä saa isommalla kaasarilla isommalla ilman putsarilla, ja tehoputkella missä ei ole kureja.
- hgjhg
laske kantta ja laita tehoputki
- virittelijä äiä
Vakio jinke pois , tilalle vaikka 24mm kaasutin. ilmaputsariksi vaikka pipercross tms , ei niin väliä. putkelle älä tee mitään , siellä ei ole missään kureja , rajotinta ei ole paitsi jossain 15000 rpm , mutta se riittää hyvin , isommat venttiilit ,kireämpi nokka , inner rotorkit , 17-28 välit , kp-mäntä, niin noilla mennään 100 km/h -->
- tehooo
samurain vakio putkessa on kuristin
- ????????????????????
sano mihinä kohtaa se muka on???
- ????????
Missä kohdassa ????
- ffffdghgsdtgsgggafsf
miksi nelitahti mopos ois kuristin pakoputkes?
- satakybä
ite oon ainaki laittamas omaa samuraihi 24mm mikuni ja lyhyeemmän imukaulan ja pääsuuttimeks 150 kokose, ite tehty tehari, ja välejä muuttelemaa nii niillä pääsis nyt ekana liikkeelle:)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1392754- 2312117
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1891888- 521886
Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261690Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1421515Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä761417- 1221158
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3101005Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65875