Helsingistä kalleimmat lennot?

Vertailin supersaverin hintoja Helsingin, Tukholman ja Oslon välillä. Helsingistä meno-paluu oli selvästi kalleinta. Jopa 150€ oli hintaero kun kyseessä oli lennot joihinkin euroopan kaupunkeihin. Miten voi olla näin, sillä eihän Helsinki sijaitse kovin kauempana kuin Tukholma ja Oslo? Ja hintataso suunnilleen sama.
6657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomessa lentoliput ovat edelleen lähes Euroopan kalleimmat ja syy on yksinkertaisesti se, että täällä on aivan liian vähän kilpailua. Finnair on onnistunut eliminoimaan lähes kaiken kilpailun solmimalla tänne lentävien yhtiöiden kanssa erilaisia code shared ym. sopimuksia, jotka pahimmillaan johtavat hintakartelliin. Finnair saa myös epäsuorasti jatkuvaa valtion tukea.

Lennon pituudella ei ole mitään yhteyttä tässä massa hintaan. Esim. Helsinki-Delhi -reittiä myydään usein halvemmalla kuin lentoja joihinkin kotimaan kohteisiin. Finnair rahastaa säälittä aina kun se vain pystyy siihen.

Kuluttaja voi vaikuttaa hintojen alenemiseen myös Finnairilla valitsemalla aina halvimman tarjolla olevan lentoyhtiön mikäli reitillä on valinnanvaraa. Hyvä esimerkki on lennot Lontooseen: Ylivoimaisesti halvin on Ryanair, sitten tulee Blue1 ja kalleimmat ovat Finnair ja British airways, jotka kuuluvat samaan alianssiin. Saksaan lennettäessä kannattaa myös aina tarkistaa Ryanairin, Air Berlinin, Lufthansan (yllättävän edullinen) ja Blue1:n hinnat.

Äänestä
  • Lisään tähän vielä, että Ruotsissa on laajemmat markkinat asiakasmäärien suhteen, joka kiinnostaa enemmän lentoyhtiöitä.

    Äänestä

  • Ai Finnairillako code share -sopimuksia SAS:n, Lufthansan, KLM:n jne. kanssa?

    Äänestä

  • koska meitä on niin vähän ja asutaan kaukana.
    Ei Finnair rajoita kilpailua, koska kaikilla on mahdollisuus tulla vuolemaan kultaa tänne. Finnair ei saa mitään tukea valtiolta.

    Äänestä

  • Kerrohan mitä (epäsuoraa) tukea Finnair saa valtiolta, kun noin varmasti asian tiedät?

    Äänestä

  • Lennon hinta ei välttämättä ole sama kuin matkan hinta. Lontooseen lennettäessä Ryanairilla tulee ottaa huomioon että kenttä on kauempana ja lento saapuu muistaakseni tosi myöhään illalla. Heathrow'lta taas pääsee keskustaa kohti nopeasti ja edullisesti metrolla.
    Saksaan lennettäessä kävi kerran niin että Finnairin suorat lennot olivat kaikkein halvimmat. Olen myös Aasiaan lentänyt usein Finnairilla koska se on kaikkein edullisin. Aika kun on myös rahaa... Miksi säästää jokunen kymppi rahassa ja kuluttaa 7 tuntia enemmän ajassa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kynäilijä* kirjoitti:

Vertailin supersaverin hintoja Helsingin, Tukholman ja Oslon välillä. Helsingistä meno-paluu oli selvästi kalleinta. Jopa 150€ oli hintaero kun kyseessä oli lennot joihinkin euroopan kaupunkeihin. Miten voi olla näin, sillä eihän Helsinki sijaitse kovin kauempana kuin Tukholma ja Oslo? Ja hintataso suunnilleen sama.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu