Virkamatka Kiinaan

Vhl:n, aluevankiloiden- ja vankilan johtajien virkamatka Kiinaan herättää kummeksuntaa. Vankiloissa on hirveä säästöbuumi päällä ja nämä herrat ja rouvat lähtivät hakemaan oppia vankeinhoitoon Kiinasta. Siellä tietääkseni on vielä kuolemanrangaistus voimassa. Kaavailevatko nämä virkamiehet Suomeen samaa käytäntöä?
61142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomen linnanherrat luulevat voivansa jotenkin vaikuttaa Kiinan vankeinhoitoon??

Äänestä

Valtiovarainministeriön pääreviisori Mäkinen voisi vielä mahdollisena viimeisenä virkatehtävänään peruuttaa näiden kuuliaisista kuuliaisimpien alamaistensa paluumatkaliput. Sepä vasta olisi vuosisadan tuottavuusteko! Samalla voisivat nämä muutamat välkyt perustaa ajan kanssa riittävän määrän organisaatioita Kiinan vankeinhoidolle. Siellähän esikuntaarmeijoista ei tunnetusti ole pulaa. Ja juaneja jos juoniakin.

Äänestä

Jospa ne meni vaikka pelson sahan lopettamisella säästyneillä rahoilla?
Ei ne säästöt koske herroja eikä vankeja!

Äänestä

Sieltähän ne hyvät opit löytyvätkin, oikein opintomatka! Tuloksena varmaan Suomen konnat kohta syövät keitettyä rottaa riisin kanssa joka päivä, jos on, juomana paskaista viemärivettä.
Vai uskottelevatko nämä pöljät jopa itselleen, että jotenkin voisivat vaikuttaa Kiinan asioihin?

Äänestä
  • Niin omalla ajalla ne sinne varmaan lentelevät, kun ei taida olla omalla vankeinhoitoalueella tuo Kiina.

    Äänestä

Taalain lamaannuttava vaikutus kiinaa ohitse suomalaisen vankeinhoidon. Veen ämmät hiovat lisää syömäpuikkoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemuksia Kiinan vankeinho... kirjoitti:

Vhl:n, aluevankiloiden- ja vankilan johtajien virkamatka Kiinaan herättää kummeksuntaa. Vankiloissa on hirveä säästöbuumi päällä ja nämä herrat ja rouvat lähtivät hakemaan oppia vankeinhoitoon Kiinasta. Siellä tietääkseni on vielä kuolemanrangaistus voimassa. Kaavailevatko nämä virkamiehet Suomeen samaa käytäntöä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu