Meidän uros Chihuahua on pyydetty astuttamaan eräs narttu. Haluaisin siksi tietoa miten se oikein tapahtuu (vaikka en varsinaisen aktin aikana olisikaan piakalla)? Olen kuullut, että se voi olla urokselle vaarallista jos narttu alkaa riehumaan kesken "aktin", joten onko siinä jonkun oltava vieressä vahtimassa koko ajan? Montako kertaa olette joutuneet yrittämään enne kun koira on tullut raskaaksi? Miten usein koirien tulisi kokeilla?
Kiitos jo kaikille jotka jaksatte vastata näihin kysymyksiin, ja olisin erittäin kiitollinen, jos kaikki jotka ei ota tätä vakavasti jättäisi vastaamatta.
Kiitos jo kaikille jotka jaksatte vastata näihin kysymyksiin, ja olisin erittäin kiitollinen, jos kaikki jotka ei ota tätä vakavasti jättäisi vastaamatta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ollut koira astutettavana kun olin pieni. En muista kauheesti, mutta joku siinä vahti sen puolituntisen astutusta. Mulla on semmonen käsitys että naaras voi lähteä karkuun kesken astutuksen ja sitten käy u'know thing... :)
marraskuussa ja menin aina uroksen luokse narttuni kanssa, koska uros on kaikkein itsevarmin kotonaan. Kyseinen uros ei ollut ennen astunut ja narttunikin oli ensikertalainen.
Itse pidin narttuani kiinni pannasta ja kyljestä. Uroksen omistaja istui kauempana, koska urosta häiritsi hänen läsnäolonsa siinä vieressä. Kun uros laukesi, niin äkkiä otin kiinni uroksesta, ettei vedä itseään ulos ja uroksen omistaja tuli sitten itse tukemaan urosta , kunnes uros pääsi itse irti n. 5-10min jälkeen. Neljä kertaa astutettiin samalla uroksella joka toinen päivä ja astutus onnistui :)