Vl ja maanpuolustus

Mikä on vl:n kanta aseelliseen maanpuolustukseen ja siihen liittyvään asevelvollisuuteen / sodan ajan asepalvelukseen?
Puolustaako vl Isänmaata vai/tai jotain muuta?
7646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minusta pitäisi puhua KOTIMAAN puolustamisesta. EU on meidän kotimaamme. Kohta pääsevät suomalaiset asevelvolliset Turkkiin tappamaan kurdeja, kun setä Lipponen järjestää meidät johonkin puolustusliittoon ja Turkista tulee EU:n jäsenvaltio.

Äänestä

en kuulu ko.jengiin mutta voin sanoa että puolustavat maata siinä missä muutkin.

Äänestä

Ev.-lut. kirkomme Kristinopissahan sanotaan, että valtio voi vaatia ihmisiä puolustamaan isänmaataan (KO 99). Tiedämme, että sota on seurausta synnistä, mutta puolustussodalla pyritään turvaamaan kansakunnan turvallisuus. Tämän vuoksi vl suorittaa hyvällä omallatunnolla aseellisen varusmiespalveluksen. Puolustussotaa ei pidä tulkita 5. käskyn rikkomiseksi; Luther täsmentää käskyn tarkoittavan yksityisen ihmisen suhdetta toiseen eikä se sido esivaltaa. Esivalta on Jumalan asettama eikä se miekkaa turhaan kanna (Room. 13). Mainittakoon, että 5. käskyn hepreankielinen tappaa-verbi tarkoittaa ihmisen, ei esim. eläimen tappamista. Lisäksi ko. hepreankielistä verbiä ei käytetä koskaan sotilaallisissa yhteyksissä. Täten 5. käsky ei kiellä sodankäyntiä, vaan pyrkii estämään yksityisen ihmisen oman käden oikeuden käytön. Tästä johtuen vl voi hyvällä omallatunnolla osallistua sotaan silloin, kun tarkoituksena on puolustaa isänmaatamme.

Äänestä

Olen vl ja pääsin juuri heinäkuussa armeijasta. Asepalvelusaika oli todella antoisaa ihan loppuun asti, varsinkin ku olin erikoiskoulutuksessa (SiRad.) Odotan jo innolla ensimmäisiä kertausharjoituksia! Isänmaan puolustus on mulle ja todella monille muillekin vl:lle tärkeä asia, kun lähes kaikilla on isovanhemmat osallistunu 1939-45 sotiin.

Sodassahan ei sinänsä tapeta ihmistä, vaan vihollista. Monet veteraanit on sotien jälkeen käyny Neuvostoliitossa/Venäjällä ja sanoneet että ei ois tullu mieleenkään tappaa niitä vieraanvaraisia ja ystävällisiä ihmisiä, joita sodassa ammuttiin vihollisina.

Äänestä
  • Olen ylpeä sinusta. Poikani menee kohta armeijaan. Arvostan todella teitä nuoria isänmaallisia miehiä. Välillä on tuntunut,e ttä onko isänmaallisuus katoamassa kun vain 'rauhanmarssitaan'..Tosiasioihin on kuitenkin varauduttava. Kaikkea hyvää sinulle.

    Kerro lisää!

    Äänestä

Siihen meitä kehoitetaan. Jos olisin sodassa ja joutuisin valitsemaan, tapanko vai haavoitanko, tekisin jälkimmäisen. Mutta harvoin siellä pääsee valitsemaan. Mielestäni isänmaan puolustus on OK, mutta jos päätetään lähteä tosta noin hyökkäämään ja valloittamaan naapurimaata, niin en lähde helpolla.

Äänestä
  • Sitäpaitsi vihollisen haavoittaminen on ainakin sissisodassa itselle edullisinta, koska viholliselta menee resursseja haavoittuneeseen, ja sillon meikäpoika ottaa antennin alas puusta ja kirmaa karkuun kuin viimeistä päivää =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Komissaari kirjoitti:

Mikä on vl:n kanta aseelliseen maanpuolustukseen ja siihen liittyvään asevelvollisuuteen / sodan ajan asepalvelukseen?
Puolustaako vl Isänmaata vai/tai jotain muuta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu