Ostin syksyllä 2007 uuden tietokoneen jossa oli asennettuna valmiiksi Vista Basic. Kone toimii todella hitaasti, paljon hitaammin kuin vanha koneeni. Ruksuttaa itsekeen monta minuuttia ennen kuin suostuu ottaa edes käskyjä vastaan. Tätä jatkui muutaman kuukauden ja nyt se toimi vielä hitaammin eikä työjutuista tule mitään. Pitääkö ostaa jo uusi kone vai mitä? Alkaa jo hermostuttamaan tämä odottelu Vistan kanssa.
uusi kone on HP ja siinä 512 MB muistia. Kysyn että miten koneen saa toimimaan nopeammin vai voiko mitenkään?
uusi kone on HP ja siinä 512 MB muistia. Kysyn että miten koneen saa toimimaan nopeammin vai voiko mitenkään?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Että ihan uutena kaupasta ostin ja siinä oli tuo Vista esiasennettuna.
lisätä siihen koneeseen muistia niin paljon kuin mahtuu. Luultavasti 2 gigatavua. Silloin on edes toivoa että sillä voisi jotain tehdä.
Lisäksi Vistasi on ilmeisesti kerännyt saastetta sisäänsä ja sille pitäisi tehdä jotain rekisterinputsauksia tai asentaa koko käyttis uudelleen.
Jos tuokaan ei auta, osta seuraavaksi kone joka toimii kunnolla ja loistavasti.
http://www.varimport.fi/tuotteet/tiedot.cfm?id=ddad94e5-c249-42e4-b4b3-4d99fbec6a01&openProd=1
Linuksia joka toimisi muistitikulta,eipä kukaan ole vastannut.Kieli Suomi.(ehdoton).Mulla on tässä uusi Vista=on hidas,ja ihformatiivinen.Siinä kaikki.
Hommaa tollanen niin toimii, myös suomeksi.
http://store.mandriva.com/product_info.php?products_id=277
Ei ihan ilmainen mutta lähes 4GB tikun hinnalla.
rutajat ota linux-ubuntu cd-levylle ja eiku siitä.
http://www.ubuntu-fi.org/
Ubuntu Linux
Ota käyttöösi nykyaikainen Linux
Linux ei ole käyttöjärjestelmien musta hevonen, vaan todellinen vaihtoehto. Suurin kynnys sen käyttöönottoon on psykologinen. Siksipä teemme parhaamme tätä kynnystä laskeaksemme. MikroBitin Huvi & Hyöty 2008 -levyltä voit asentaa pc:llesi suomenkielisen Ubuntu Linuxin.
Kerromme sinulle yksityiskohtaisesti, miten luot asennuslevyn, asennat käyttöjärjestelmän koneellesi sekä autamme alkuun Linuxin saloissa. Artikkelimme perehdyttävät sinut Linuxin tärkeimpiin apuohjelmiin sekä kertovat, miten saat tehtailtua Linuxilla itsellesi asialliset kotisivut verkkoon.
Onko enää mitään syytä olla aloittamatta Linuxin käyttöä?
• Näin asennat Ubuntu Linuxin
• Ota Ubuntun ohjelmat haltuun
• Tee kotisivut Linuxilla
Viisi syytä, miksi asentaisit Ubuntun
Ihan ensihätään vaihdat (ostat) muistimäärän kahteen gigatavuun ja sitten aja koneellasi näitä lukuisia putsaus- ja optimointisovelluksia tarpeen mukaan. Ensin kuitenkin lisää muistia.
http://www.download.fi/tyopoytaohjelmat/haittaohjelmien_poisto/advanced_windowscare.cfm
on niin tätä. Miten j****auta myydään Vistaa raudalla, jonka kanssa se ei toimi, tai toimii vähän aikaa juuri ja juuri. En ole Win-vihaaja, mutta tällaista kaupankäyntiä ei saisi olla. Ns. tavallinen ihminen huomaa tarvitsevansa tietokoneen ja menee kauppaan, jossa niitä myydään. Sitten käy juuri näin. Nyt en enää kehtaa jatkaa; menisi kielenkäyttö siivottomaksi. Ja yhdyn edellisiin neuvojiin: Laita lisää muistia.
Miksi kiihkoilet? Ihmiset ssavat ostaa mitä haluavat.
Oletko vielä pervokin, kun kirjoitit:
"..Ja yhdyn edellisiin neuvojiin:"
suomen kielen oppikirja.
Enhän ostajaa mollaa, vaan myyjiä. Onko oikein mielestäsi, että myydään paketti, joka sitten ei toimikaan. Monet tietävät, että Vista ei millään voi toimia kunnolla 256-keskusmuistilla. Monet taas eivät sitä tiedä, eikä sitä heiltä voi vaatiakaan. Myyjä kyllä sen tietää, mutta siitä huolimatta koneen myy. Aika moraalitonta mielestäni.
siis 512 MT muistilla.
vista vaatii 1gb keskusk muistia toimiakseen ja viel lisää et jotkut muut ohjelmat toimis