BMW

Tulipa taas nähtyä hurja tilanne. Olin liikennevaloissa oikeanpuoleisella kaistalla. Viereen tuikkas joku vm 95 300-sarjalainen bemari, tyypillinen "juppihan" siellä ratissa. Alkoi sit kaasutteleen sillä pakoputkiviritteisellä kutosellaan. Ajattelin et hemmetti kokeillaanpa vähän.. Mittarissa oli noin 80km/h, ja bemari tuli kaukana takana. Hiljensin vauhdin 60km/h. Eiköhän bmw vetänyt varmaan joku 140km/h ohi puikkelehtien autojen ohi, ja mikä parasta, siellä takapenkillä oli KOLME PIENTÄ LASTA kyydissä ilman turvavöitä!!! Ei helvetti. Ei tainnut paljon kuskin päätä pakottaa. Jos olisin nähnyt että sillä oli penikoita kyydissä, niin en olisi todellakaan painanut kaasua. Aika jännä kokemus, että tuollaisia on irrallaan liikenteessä. Muilla kokemuksia?!
6971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tokihan noista bemukuskeista on kokemuksia...en kyllä ymmärrä miksi juuri bemukuskit vetää herneen nenään niin helposti.

Äänestä
  • BMW kuskit, vaan myös Volvo, Mersu ja Saab kuskit. Se taitaa valitettavasti olla niin että mitä uudempi, kalliimpi ja parempi auto sitä huonompi kuski! No ei nyt ihan näin, mutta valitettavan usein oman auton suorituskyvyn näyttö ohittaa oman järjen käytön....

    Äänestä

Muistan edesmenneen todellisen BMW-miehen. Kaveri työskenteli 80-luvulla Helsingissä erään (silloisen) huoltoasemaketjun työpaikkalääkärinä ja oli armoitettu BMW-kuski.

Herran tapana oli käydä joka vuosi Frankfurthin autonäyttelyssä katsastamassa uudet Bemut ja haistelemassa sikäläistä "autoiluilmapiiriä". Muita kiinnostuksen kohteita olivat sellaiset merkit kuin Porsche, Maserati ja Alfa Romeo.

Me Saabistit olimme ikään kuin rahvasta, vaikkakin ylempää keskiluokkaa edustavia virkamiehiä mutta silti vähän "juntahtavaa porukkaa". Siihen aikaan hänen omistamansa BMW E30 325i oli oikeasti kova peli, varsinkin verrattuna perheemme silloiseen Saab 900i:hin.

Näitä todellisia Yves Saint Laurentiin pukeutuvia BMW-herrasmiehiä on varmaan vieläkin, vaikka merkin maine on kärsinyt kaahareiden ostaessa revittelykärryikseen vanhoja E30 ja E36 -mallisia pirssejä. Vaikkakin Saab on periaatteessa tekniikasta ymmärtävän inssin tai muun porvarin valinta, todellinen pelimies ajaa silti Bemukalla, Alfalla tai Porschella.

Ja niin muuten, olen edelleen saabisti

Äänestä

Itse en ole koskaan joutunut BMW -kuskin provosoimaksi, enkä ole provosoinut ketään em. automerkillä ajavaa, vaan oman kokemukseni mukaan BMW -kuskit ovat olleet aivan asiallisia.

Oman kokemukseni mukaan kaikista eniten provosoituvat nuoret kuskit, jotka ajavat Steinmetz Astralla, Renaultilla, VTS (vai oliko se X?) Sitikalla tai GTI -Golfilla. Vanhemmista kuskeista provosoituvat/provosoivat herkimmin sellaiset isohkojen Mersujen kuskit, jotka ajavat moottoritiellä 140-150 km/h nopeutta 120 km/h rajoituksen piirissä ja haluavat päästä kaikista ohi. Se huono piirre noissa em. Mersukuskeissa on, että yleensä on sitten perhettäkin mukana ja itse en ainakaan lähtisi kaahailemaan, jos olisi lapsia kyydissä.

Nämä em. tapaukset ovat kuitenkin vain todella pieni otanta em. automerkkien kuljettajista ja tämän jutun perusteella ei missään nimessä pidä mennä leimaamaan kaikkia em. automerkkien kuskeja em. liikennekäyttäytymisen omaaviksi tiellä liikkujiksi.

Äänestä
  • mutta ainakin täällä Oulussa "heillä" on jokin pätemisen tarve.. Noh, mitäs pienistä. :)

    Äänestä

  • 900t kirjoitti:

    mutta ainakin täällä Oulussa "heillä" on jokin pätemisen tarve.. Noh, mitäs pienistä. :)

    Ainakin täällä vaasassa tuntuu, että juuri bemukuskit pysäköi autoja miten sattuu ja nuoret vetelee bemuilla miten sattuu....! Mutta mutta tiedä sitten....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


900t kirjoitti:

Tulipa taas nähtyä hurja tilanne. Olin liikennevaloissa oikeanpuoleisella kaistalla. Viereen tuikkas joku vm 95 300-sarjalainen bemari, tyypillinen "juppihan" siellä ratissa. Alkoi sit kaasutteleen sillä pakoputkiviritteisellä kutosellaan. Ajattelin et hemmetti kokeillaanpa vähän.. Mittarissa oli noin 80km/h, ja bemari tuli kaukana takana. Hiljensin vauhdin 60km/h. Eiköhän bmw vetänyt varmaan joku 140km/h ohi puikkelehtien autojen ohi, ja mikä parasta, siellä takapenkillä oli KOLME PIENTÄ LASTA kyydissä ilman turvavöitä!!! Ei helvetti. Ei tainnut paljon kuskin päätä pakottaa. Jos olisin nähnyt että sillä oli penikoita kyydissä, niin en olisi todellakaan painanut kaasua. Aika jännä kokemus, että tuollaisia on irrallaan liikenteessä. Muilla kokemuksia?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu