Olkaluun yläosan murtuma korjattiin leikkauksella laittamalla siihen ns. lukkolevy. Leikkauksesta on nyt aikaa n. 5 kk, eikä vieläkään käsi nouse etu- eikä sivukautta paljoakaan yli vaakatason. Tai nousee, mutta samalla nousee olkapää. Fysioterapiassa olen tähän mennessä käynyt 15 kertaa ja treenannut aktiivisesti kotona ohjeiden mukaan. Lihaksissa alkaa olla voimaakin jo ihan kohtuullisesti, mutta edestä nostaessa yli vaakatason kipu on niin paha, että yli vaakatason ei pysty nostamaan. Taakse käsi kääntyy ihan kohtalaisesti, melkein saman verran kuin terve käsi.
Onko kenelläkään samankaltaisia kokemuksia? Esim. onko levy jouduttu poistamaan siksi, että se estää noston? Yleensähän tuo levy jätetään paikoilleen pysyvästi.
olkaluun murtuma
levyllä korjattu
0
1509
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101104
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82824Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18649Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264616- 68577
- 104574
- 54537
- 26522
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.48503- 47437