Hei!
Kertokaapa hyvät ihmiset paljonko tinkivaraa on vielä talotehtaalta saadussa kirjallisessa tarjouksessa?
Jos esim hinta on 75000 €, niin paljon siinä on vielä varaa kiristää - eli liikutaanko asteella anna vielä parit koristelistat kaupan päälle vai onko hinnasta vielä mahdollista vääntää esim tuhat euroa pois?
Kertokaapa hyvät ihmiset paljonko tinkivaraa on vielä talotehtaalta saadussa kirjallisessa tarjouksessa?
Jos esim hinta on 75000 €, niin paljon siinä on vielä varaa kiristää - eli liikutaanko asteella anna vielä parit koristelistat kaupan päälle vai onko hinnasta vielä mahdollista vääntää esim tuhat euroa pois?
Vastaukset 5
Vanhimmat
kaikki voitettu tinkaus on itsellenne eduksi! itse lähtisin siitä että jos myyjä pyytää 75, niin oisin heti tinkaamassa vähintään 70:een, mieluummin 69:ään ja vielä joku erkkeri/kattolyhty kaupan päälle!
kyllä myyjä sitten kertoo mihin on tosissaan valmis menemään.
Ja sitten hyvä tulee, joo. Miksi kaikki pitää saada ilmaiseksi? Ei kait ne tarjoushinnat ole tyhjästä nyhjästyjä? Vertaile myöskin laatua, toimitusvarmuutta jne jne...
myös toimitussisällöstä ja siihen kuuluvista töistäkin on hävinnyt osa, no niinhän ne tinkaajat luulevat hyötyvänsä - kalliimaksi tulee kilpailuttaminen ja normaalihommien ostaminen lisätöinä.
Sen kuinka paljon tarjouksen hinnassa on vielä pudotusvaraa tietää vain tarjouksen tekijä. Tähän nimittäin vaikuttaa katteiden lisäksi esim. myös talotehtaan tuotantokapasiteetin käyttöaste sekä muita tekijöitä.
Neuvottelutilanne tietenkin vaikuttaa asiaan. Jos ostaja ensin antaa ymmärtää että tämä tuote on juuri se mitä ehdottomasti haluaa ja sen jälkeen kysyy kuinka paljon hinnasta pudotetaan niin tuskin pudotus päätä huimaavaa on. Jos taas ostajalla on esittää selkeä kilpaileva vaihtoehto niin silloin myyjän motivaatio laskea mahdollisimman "tiukka" tarjous on suurin.
Muistakaa kuitenkin että talopaketin ostaminen on kaupankäyntiä eikä mitään ovh hintaisen tuotteen ostamista kaupasta määrätyllä alennuksella. Ilmaahan tarjouksissa ei välttämättä ole vaan vain erisuuruisia katteita joita tapauskohtaisesti myyjän ehkä kannattaa pienentää.
Olen kuullut, että pari prossaa olisi sellainen "yleinen" tinkimisvara. Toisaalta se riippuu ihan siitä, kuinka tiukoille myyjä on laskenut tarjouksen. Itse saimme tingittyä enemmän kuin sen pari prosenttia, koska kaksi talomyyjää olivat rinta rinnan loppusuoralla ja mieheni on ekstrakova tinkimään :)
Hinnat saatiin aika samaan, valitsimme asiantuntevamman ja mukavamman talomyyjän.
Keskuspölynimurin saa aika usein tingittyä mukaan (tai jos kuuluu pakettiin, sen hinnan vähennettyä).