Vaasan yo, saksan kieli

Kuulin villin huhun että suurin osa Vaasassa saksaa pääaineena lukevista keskeyttäisi opintonsa/ei valmistu koskaan. Onko totta? Löytyykö julkisia tilastoja asiasta? Ja ennen kaikkea, miksi näin?
41053
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Täältä löytyy listaa valmistuneista graduista: http://www.uwasa.fi/saksa/su/tutkimus/gradut/

Kyllähän niitä jonkin verran on. Tuskin keskeyttäneistä/lopettaneista mitään tilastoa on löydettävissä.

Vaasassa on tosin sellaista havaittavissa, että paljon porukkaa siirtyy kauppatieteiden puolelle.

Äänestä

Voin hyvin uskoa tuon pitävän paikkansa.

Ensinnäkin Vaasa on monelle vain varapaikka, jos ei satu pääsemään muualle saksaa lukemaan. Vaasassa kun sivuainevalikoima on aika rajoittunut, eikä opekoulutustakaan kai ainakaan vielä ole (sitä paitsi saksan opettajien työtilanne on surkea!).

Toiseksi moni ns. parempimaineisemmassakin yliopistossa saksaa opiskeleva vaihtaa pääainetta, kun huomaa, etteivät opinnot anna oikein mitään hyötyä työelämän suhteen. Jos aikoo esim. kaupan alalle, niin saksa on aivan järjetön pääaine, kun työnantajat eivät kieliä lukeneita juuri tunnu arvostavan - sivuaineena se on oiva, jos myös hankkii kunnon käytännön kielitaidon saksankielisissä maissa.

Eli summa summarum: saksasta häippästään, kun tajutaan ettei haluta pakertaa montaa vuotta kielitieteen yms. sälän kimpussa - päästäkseen joskus kortistoon.

Äänestä
  • Vaasan yliopiston pääsykokeet (kielten puolella) ovat helpot, ja moni tulee tänne ainakin katsomaan, jollei ole päässyt muualle. Vaasan yliopisto ei ole tähän mennessä tarjonnut aineenopettajan pedagogisia opintoja, joten siinä myös yksi syy miksi porukka lähtee täältä muualle jossain vaiheessa (Huom., ensi syksystä alkaen järjestetään aineenopettajakoulutus...Eri asia vain kuinka helposti sinne pääsee).

    Vaasa on pieni paikka Helsinkiin ja Tampereeseen verrattuna ja myös melko "kaukana kaikesta", joten ihan kaikki eivät täällä viihdy. Älä kuitenkaan pelkää hakea. Minäkin tulin tänne vain katsomaan, enkä olekaan lähdössä pois - ellei itse ala (ruotsi) sitten ala tökkiä jossain vaiheessa.

    Äänestä

Itse luin muutama vuosi sitten saksaa juuri Vaasan yliopistossa, ja keskeytin sen kun pääsin muualle lukemaan toista ainetta. Omasta mielestäni Vaasassa oli huonoa juuri se, että sivuainevalikoima on niin huono. Esimerkiksi opetuksessa ei mielestäni kuitenkaan suurempia vikoja ollut.

Olen myös kuullut, että melko moni samaan aikaan kanssani aloittaneista olisi lopettanut Vaasassa ja siirtynyt muualle, heidän syistään minulla ei kuitenkaan ole tietoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lkdnjzklghjl kirjoitti:

Kuulin villin huhun että suurin osa Vaasassa saksaa pääaineena lukevista keskeyttäisi opintonsa/ei valmistu koskaan. Onko totta? Löytyykö julkisia tilastoja asiasta? Ja ennen kaikkea, miksi näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu