Hurriganes levytti joskus 1979 tai 1980 tienoilla M.A. Nummisen kanssa "Joka kymmenes vuosi" ja "Ei mitään uutta auringon alla" -kappaleet.
Löytyykö niitä mistään? Joko singleinä tai Youtubesta tai netistä??
Oletteko ihmiset perillä tällaisesta episodista hienon bändin uralla?? Kitaristina taisi olla Albert, tottakai.
Löytyykö niitä mistään? Joko singleinä tai Youtubesta tai netistä??
Oletteko ihmiset perillä tällaisesta episodista hienon bändin uralla?? Kitaristina taisi olla Albert, tottakai.
Vastaukset 8
Vanhimmat
On tallennettu jollekin kokoelmalle ihan cd:lle joskus 90-luvulla.En tiedä tarkemmin mille koska noita hämäriä Hurriganes kokoelmia on liikenteessä ollut aika paljon.Itsellä ollut noi biisit joskus noihin aikoihin c-kasetilla.Ja Alppuhan se kitarassa oli.
Kyseessä on M.a.nummisen kokoelma, ei Hurriganesin. Kiusankappaleita 2. Ja se on julkaistu 2000-luvulla, ei 90-luvulla. Ja siinä ei ole mitään hämärää.
:-o)
Juuri päättyi huutonetissä kyseisen singlen huutis: http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=73304956
Ja halvalla meni vielä.
Sinkusta on myös Ruotsinkielisillä sanoilla laulettu, ruotsin markkinoille tehty versio.
Molemmat versiot löytyy nummisen kokoelmalta Kiusankappaleita 2 (Love Records/Siboney LXCD 630) ja sitä taas saa hyvinvarustetuista levykaupoista rahalla.
underground rock orchestra suomi nyt(t) tilanne vuosilta 1979-1993 cd levyltä.
Omasta levykokoelmasta singleversiot suomi/ruotsipainokset.Ja vieläpä nimmareilla varustettuna.
... kannet keräilymielessä. Voi voi..... :-(
myymässä niitä.Harvinaisia kun vielä ovat,niistä on tarjottu hyvä hinta,vaikka onkin nimmarit.
Meillä noi levyt on kotona hyvässä tallessa. Ne on Emin single 9C 006-38364 Man productions Oy, julkaistu 1980. Äänityspäivämäärät: 10.,12.ja 17.12.1979. Kesto A-puoli: 228s, B-puoli: 152s. Löytyy myös CD:llä ruotsinkielisenä versiona ja myös suomeksi. M.A.Nummisen TUPLA-CD:llä Kiusankappaleita. 2 Love Records Siboney 2000 LX CD 630. Singlet ja erillisäänitteet 1973-88. Ei myynnissä minulla.