Enpä olisi edes tajunnut, mutta rikesakko tulee jos ajaa talvirengaskaudella moottoripyörää kesärenkailla!
Mistä saa katupyörään talvirenkaita, enduroihin kyllä löytyy?
Lisäksi jos joutuu kolariin kesärenkailla ja poliisi käy paikalla, niin vakuutusyhtiö pesee kätensä hommasta ja sakko on kovempi! :O
Mistä saa katupyörään talvirenkaita, enduroihin kyllä löytyy?
Lisäksi jos joutuu kolariin kesärenkailla ja poliisi käy paikalla, niin vakuutusyhtiö pesee kätensä hommasta ja sakko on kovempi! :O
Vastaukset 18
Vanhimmat
M S merkintä renkaassa riittää talvirenkaaksi Suomessa. Voi olla että kaikkia kokoja ei löydy, en tiedä. Siinä lyhyesti.
Talvirenkaaksi käy "rosokuvioinen" rengas. Ei tarvitse merkintöjä.
Jos ei kaupasta löydy "rosokuviota", saa vetää sliksillä.
Oon ajanu kolme talvee enskal ja ajelen tänäkin talvirengaskautena kyykyl, enkä oo ikinä törmänny tuollaiseen. Mistä saa M S moottoripyörä kumeja? Puhut paskaa!
Laki sanoo:
"16 §:n 2 momentissa tarkoitettuna aikana. Mainitussa momentissa talvirenkaiden käyttövelvollisuudesta autolle säädetyt poikkeukset koskevat soveltuvin osin myös moottoripyörää,"
16 §:n 2 on näin:
... Talvirenkaita ei tarvitse käyttää: ...
d) sellaisessa autossa tai sen perävaunussa, johon talvirenkaita ei ole saatavissa.
Eli sutimisiin!
Ei parane ajaa vinossa mutkiin, voi huikaista!
M S-merkinnällä varustettuja katupyörän renkaita et varmaan saa mistään.Etkä ainakaan riittävillä nopeusluokilla.Tosin en tiedä mistä pyörästä on kyse.
Kolarin sattuessa saat varmaan sakot laittomilla renkailla ajamisesta mutta vakuutus on kyllä voimassa.Jos tapahtuman varsinaiseksi syyksi todetaan juuri sinun ei-lailliset renkaat,voi vakuutusyhtiö ehkä jossain määrin laskea korvausmäärää.Ehkä.
Toisaalta maaliskuussa saa ajaa kesärenkailla.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=99&conference=612&posting=22000000033634168
"M S-merkinnällä varustettuja katupyörän renkaita et varmaan saa mistään." Miksi ei muka saa?
Olen ostanut muutamaan pyörään ja ihan suomesta. Vieläpä nastoittanut ne, että on hyvä ajella talvella.
Löytyykö gikseriin talvikumit?
Nastoitettu kesärengas ei ole talvirengas. Talvirengas on merkitty talvirenkaaksi.
Siispä sakot napsahtaa ja pyörä jää tien varteen, kun poliisi ratsaa talvirengaskaudelle.
T: Kotipoliisi
Tuossa poliisin vastaus asiaan:
http://www.poliisi.fi/poliisi/discuss.nsf/vwThreads/2769AD086B3351DDC225737E0036E28B
Lisää aiheesta:
http://www.liikenneturva.fi/fi/kysyttya/moottoripyoraily.php?we_objectID=2900
Ja sitten vielä tämä moottoripyöriin soveltuvin osin sovellettava 16 §:n 2 on näin:
... Talvirenkaita ei tarvitse käyttää: ...
d) sellaisessa autossa tai sen perävaunussa, johon talvirenkaita ei ole saatavissa.
Moottoripyörän renkaat ja liukuesteet
19 a §
1. Moottoripyörässä tulee olla ilmarenkaat, joiden kantavuus moottoripyöräkäyttöön tarkoitettuina vastaa kuormitetusta moottoripyörästä kyseiseen pyörään kohdistuvaa painoa. Renkaita, joissa kudos on näkyvissä tai jotka ilmeisesti ovat vaarassa räjähtää, ei saa käyttää. Renkaan kulutuspinnassa on koko sen leveydellä oltava tarkoituksenmukainen kuviointi, jonka urien syvyys on vähintään 1,0 mm.
2. Moottoripyörässä on käytettävä talvikäyttöön sopivia karkeakuvioisia renkaita 18§:n 2 b momentissa tarkoitettuna aikana. Talvirenkaiden käyttöpakosta sanotussa momentissa autolle säädetyt poikkeukset ovat soveltuvin osin voimassa myös moottoripyörää koskevina.
3. Liukuesteiden käyttö moottoripyörässä on sallittu 18 h ja 18 j§:ssä kokonaispainoltaan enintään 3500 kg:n autolle säädetyin ehdoin.
Kysyin tätä tutulta poliisilta.. Sanoi että moottoripyörässä pitää olla talvirenkaat 1.12-28.2 välisenä aikana.
Koska kesärenkaita ei saa käyttää tuona aikana.
Tämä koskee vain sellaisia rengaskokoja, joita on saatavana karkeilla kuvioilla. Käytännössä lähes kaikkia katupyöriä saa ajaa kesärenkailla ympäri vuoden.
Niin paitsi jos se tarkoittaa, että talvella saa ajaa ainoastaan sellaisilla pyörillä joihin on saatavana talvihyväksyttyjä renkaita.
http://www.rengaskontti.fi/mp-renkaat/CONTINENTAL/TWINDURO_TKC_80
tuolla on aika paljon kokoja talveen sopivista prätkärenkaista.
Myös muilla merkeillä on M S merkittyjä karkeakuvioisia renkaita.
Heidenau k60 :llä olen ajanut myös kesällä, ja hyvä on ollut kulutuskestävyys.
Mites sitten jos noissa karkeakuvioisissa tuppaa nopeusluokat jäämään alle?
no sitten ei parane ajaa kovempaa kun renkaat antaa myöden tai se on yhtä lailla sakotettavaa toimintaa kun kesäkumeilla ajelu..