täysin ikkunaton talo kuulostaa aika hirveältä.mutta jos talo tehtäisiin siten, että kameroilla kuvattaisiin se maisema seinälle joka on siellä ulkona.3-4 kameraa /yksi talo ,näin saataisiin lämpöhävikki minimaaliseksi,ja kameroista tuleva lämpö lämmittäisi huonetilan melkein kokonaan muut kodin laitteet.joissain esim veteen upotetuissa taloissa ei ikkunoita ole
ikkunaton
talo.....
6580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jaa, olipa kiva kun kerroit.
Rakennusmääräysten mukaan asunnossa on oltava ikkunat ja jopa niiden minimipinta-ala on määrätty.
Tsunamivideoiden perusteella väittäisin että taloissa oli ikkunat vielä vedenkin alla.
Rakennusmääräykset eivät ole samoja vuosikymmenistä toisiin.
kanssa mietittiin jokin aika sitten ihan samaa. Homma kaatui kuitenkin siihen, kun ei keksitty konstia siihen että jos 2 ihmistä katsoo "ikkunasta" eri suuntiin. Todettiin, että parempi heittää kuvittelemasta ja laittaa edelleenkin ikkunat :-)
Talon vois laittaa vaikka kallioon louhittuun tilaan,silleen että olis normi-ikkunat, mutta jossain 5m päässä kalliossa olis valkokankaat.Näihin sitten videoprojektorilla heijastettaisiin vaan maisema.Vaikka postilaatikon tolppaan sijoitetuista kameroista.Ei tartteis reissuunkaan lähteä, kun nappais maisemat jostain webbikamerasta, karibian hiekkarannalta tai jostain pilvenpiirtäjän katolta.
Mahtavaa!!!Ton mä toteutan seuraavassa elämässä.
Se karpon ohjelmassa ollut elämän sankarin styroksimökki. Mökki oli pienen saunamökin kokoinen ja kokonaan tehty noin 40cm paksusta styroksistä. Taisi siinä pieni ikkunakin joten ei ihan ikkunaton.
No nyt voi tehdä taulutelevisioilla, ottaako pihasta 4k kuvaa vai kesämökiltä tai ihan mistä vaan.