rs-virus

Heippa!

Mistä tietää onko 2 kuukautisen flunssa rs-virus? Meidän 2 kuukautinen oli nuhainen ja yskäinen. Hänen hengityksensä tuntui myös vaikealta. Hänellä ei kuitenkaan ollut kuumetta. Hän myös ainakin neljän sairaspäivän jälkeen hymyili ja seurasi katseellaan. Hän parani ilman sairaalaa. Jälkeenpäin vain olen miettinyt, että mahtoikohan hänellä olla rs-virus? Mikähän rs-virus tilanne on nyt Satakunnan keskussairaalassa? Terv. kolmen lapsen äiti
3459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ärhäkkä, että ei noin pieni vauva olisi siitä ilman sairaalareissua selvinnyt. Meillä lapsi sairasti rs-viruksen vajaa 2v ikäisenä ja neljäntenä päivänä oli pakko laähteä sairaalaan, kun koko ajan piti kuunnella, että hengitääkö se palsi enää ollenkan ja kuumetta 39-40 astetta.

Rs-virus tulee yleensä parin vuoden välein Suomeen ja yleensä joulun alla.

Rota-virus (ärhäkkä ripulitauli) tule kans noin parin vuoden välein ja yleensä loppukeväästä.

Rota-virus ja rs-virus tulevat yleensä vuoro vuosin.

Ilmeisesti vauvallanne oli tavallinen flunssa.

Äänestä
  • Mä olen huomannut, että ihmiset tuovat flunssaisia lapsia vauvan luokse. Vaikka pyytäisi, että näin ei tapahtuisi, niin siihen ei voi kuitenkaan luottaa. Sitten saatetaan loukkaantua, jos en ota heitä flunssaisena vastaan. Millaisia kokemuksia muilla on? Miten teidän vauvanne on saanut viruksia?

    Äänestä

  • äippä kirjoitti:

    Mä olen huomannut, että ihmiset tuovat flunssaisia lapsia vauvan luokse. Vaikka pyytäisi, että näin ei tapahtuisi, niin siihen ei voi kuitenkaan luottaa. Sitten saatetaan loukkaantua, jos en ota heitä flunssaisena vastaan. Millaisia kokemuksia muilla on? Miten teidän vauvanne on saanut viruksia?

    Meillä tiukka ei kipeille vieraille. Meillä on poika nyt 14kk, ja on infektioastma. Jos tulee flunssa, se on sitten heti sairaalareissu osastolle. Vieraat sen jo ymmärtää. Mutta, on ollut parempi jättää kerhoja väliin, kun sinne viedään räkäisiä kakaroita. Hoidan lasta vielä kotona, joten se helpottaa tilannetta. Lapsi syntyi keskosena, ja silloin oli myös tärkeää, että kipeät pysyvät vauvasta erossa. No, tuttavat ovat onneksi tämän jo ymmärtäneet. Harmi vaan, että kerhoihin tms ei ole mitään asiaa.

    Ja mistä muualta ollaan saatu tauteja? Sairaalasta. Päivystyksessä ruukaa taudit tarttua. Mm. viimeksi, kun oltiin hengitysvaikeuksien takia sairaalassa, niin takaisin tuleessa tuli myös ripuli..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äippä Porista kirjoitti:

Heippa!

Mistä tietää onko 2 kuukautisen flunssa rs-virus? Meidän 2 kuukautinen oli nuhainen ja yskäinen. Hänen hengityksensä tuntui myös vaikealta. Hänellä ei kuitenkaan ollut kuumetta. Hän myös ainakin neljän sairaspäivän jälkeen hymyili ja seurasi katseellaan. Hän parani ilman sairaalaa. Jälkeenpäin vain olen miettinyt, että mahtoikohan hänellä olla rs-virus? Mikähän rs-virus tilanne on nyt Satakunnan keskussairaalassa? Terv. kolmen lapsen äiti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu