DVD asemien erot?

Ostin uuden samsung aseman, DVD polttava, hinta oli vain alle 30€. Yksi susi tullut jo vaikka muutaman levyn vasta polttanut. Onko uusissa asemissa eroja, samsung, lg, plextor, ym?? Mitä suosittelette?

Vanhalla "testimenestyjä" asemallani(BenQ) olen polttanut 100-150 levyä moitteetta. Käytän aina merkkilevyjä(verbatim).
4204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Asemien polttonopeudet ? Veikkaisin että uudessa polttonopeus on suurempi.. Itselläni on LG:n polttava dual-layer asema, maksiminopeudella tulee välillä lasinalusia eli yleensä pudotan polttonopeutta vähän.

Tuo susien määrä maksiminopeudella poltettaessa riippuu aihion merkistäkin, joillain onnistuu paremmin mutta kaikilla kokeilemillani aihiomerkeillä jotkut asemat/soittimet tuppaavat nikottelemaan maksiminopeudella poltettujen kanssa. Tämäntakia kannattaa vähän pudottaa polttonopeutta jos haluaa "varmatoimisen" levyn, tuo polttonopeus saattaa vaikuttaa myös levyn säilyvyyteen eli hitaammin poltettu säilyisi pidempään toimivana. Tuosta säilyvyydestä sinänsä en ole selkeää tutkittua faktaa löytänyt mutta aika hyvät perustelut tekniseltä kannalta syistä hitaasti poltettujen todennäköiseen parempaan säilyvyyteen kylläkin löytyy monestakin paikasta.

Äänestä
  • lasken polttonopeuden puoleen sallitusta eli jos dvd 16x, niin poltan 8x tai jos cd 48x niin poltan 24x.

    Äänestä

LG on ehkä huolettomin valinta, edullinen ja ei mikään kranttu aihioiden suhteen. Joskus on sanottu, että LG polttaa vaikka näkkileivälle.

Itse sorruin tarjouksen vuoksi Samsungiin ja jumalauta se on kranttu aihioiden suhteen, nirppanokalle ei kelpaa kaikki aihiot. On menny paljon DVD levyjä hukkaan tuon vittupaskan kanssa. LGn aikaan ei tällaistä ollut! On noissa paljon eroa. Kyseinen asemani oli testin huippua (maininta että aihioille kranttu) olisi pitänt sen perusteella osata välttää. Testin voitti silloin LG ja maininta, että kaikki aihiot ei ongelma.

Äänestä

Mitenköhän myyjäliike suhtautuu, jos haluaa palauttaa paljon susia polttavan aseman??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


polttaja... kirjoitti:

Ostin uuden samsung aseman, DVD polttava, hinta oli vain alle 30€. Yksi susi tullut jo vaikka muutaman levyn vasta polttanut. Onko uusissa asemissa eroja, samsung, lg, plextor, ym?? Mitä suosittelette?

Vanhalla "testimenestyjä" asemallani(BenQ) olen polttanut 100-150 levyä moitteetta. Käytän aina merkkilevyjä(verbatim).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu