gastrokopiasta kysymys

Kiinnostaisi tietää muutama asia tuosta tähystyksestä.
Kuinkahan paksu se tähystin on ja laitetaanko suuhun joku "kapula" pitämään suuta auki tähystyksen ajan?
4446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja kapula laitetaan. Siinä on reikä, josta tähystin pujotellaan. Alussa pitää niellä tähystin matkaan. Se oli minulle vaikeaa, mutta sitten sujui. Ei paha kokemus. Löydökset olivat pahemmat.

Äänestä
  • Minkä kokonen tuo kapula on? Itselläni on leukannivelongema joka estää suun auvaamisen täysin auki (kipeä)..

    Äänestä

  • juhix kirjoitti:

    Minkä kokonen tuo kapula on? Itselläni on leukannivelongema joka estää suun auvaamisen täysin auki (kipeä)..

    Ei suun tarvitse olla paljoa auki, ei se ole kovin iso se palikka, siinä on reikä josta se tähystin työnnetään, ja ei se letku ole paljon tupakkia paksumpaa.

    Äänestä

  • kovin iso kirjoitti:

    Ei suun tarvitse olla paljoa auki, ei se ole kovin iso se palikka, siinä on reikä josta se tähystin työnnetään, ja ei se letku ole paljon tupakkia paksumpaa.

    Itse olin viimeksi samassa tähystyksessä viime viikolla pitkän oksentamisen jälkeen. Tutkimus oli järkyttävä mutta onneksi se ei kestänyt hirvittävän pitkään. Erityisesti alku otti tiukille. Pakotin itseni kuitenkin rentoutumaan ja se helpotti. Yleensä minulle ainakin on kerrottu mitä mahassa näkyy ja se helpottaa kestämään mahdollisen paniikin.
    Tutkimuksen jälkeen olo palaa normaaliksi suht nopeasti kunhan on röyhtäillyt muutaman kerran hartaasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juhix kirjoitti:

Kiinnostaisi tietää muutama asia tuosta tähystyksestä.
Kuinkahan paksu se tähystin on ja laitetaanko suuhun joku "kapula" pitämään suuta auki tähystyksen ajan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu