Vaitiolovelvollisuus

Tämmönen juttu tässä mietitytti, että onko tuollaisilla baarien/discojen portsareilla ja järj.valvojilla vaitiolovelvollisuus?
51301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Periaatteessa salassapitovelvollisuus voitaisiin jakaa kahteen ryhmään, eli yleiseen salassapitovelvollisuuteen, mikä on voimassa jos työnantaja on sitä vaatinut. Toisinaan eräissä paikoissa toimimiseen pitää työntekijöiden antaa erillinen salassapitositoumus.

Ja sitten on tämä erityinen salassapitovelvollisuus, joka liittyy vartijoiden ja järjestyksenvalvojien eräisiin erioikeuksiin, eli jos esim. turvatarkastuksessa tai kiinnioton yhteydessä henkilöltä paljastuu jotain papereita tai tietoja, esim. sairauksista tai muista vastaavista aroista aiheista vartija/järj. valvoja ei saa levittää tai käyttää hyväksi näitä tietoja.

Äänestä

mihin asiaan tai tilanteeseen?
Ei järjestyksenvalvoja tietenkään ole kaikesta työssään näkemästään vaitiolovelvollinen.
Toisaalta on asioita (esim. potilastilanteet) joissa toki on.

Sitten täytyy vielä muistaa, että asioista voi keskustella yleisellä tasolla rikkomatta vaitiolovelvollisuuttaan. Pätee myös esim. poliiseilla ja hoitoalalla.
Esim. "Potilaanani oli keski-ikäinen nainen, jolla oli vaivana..."

Äänestä
  • VAITIOLOVELVOLLISUUS ON MÄÄRÄTTY EI SAA EDES MAINITA POTILAASTA EIKÄ YKSILÖIDÄ,ETTÄ VOITAISIIN YKSILÖIDÄ JOHONKIN TAPAHTUMAAN. PÄIVYSTÄJÄ JUURI SIELUNHOITOKURSSILLA JA ANTANUT VALAN TOISEEN TARKOITUKSEEN.

    Äänestä

  • Eräs tuttuni on varastanut kerran kyseisestä discosta, jossa tämä järjestyksenvalvoja hommissa, haukkui muutaman vieraan ihmisen kuullen ystävääni varkaaksi. Okei, kerran varas aina varas, ei tässä kohdassa pidä paikkaansa.. Tuttuni tuomion kärsinyt.

    Äänestä

  • >Kysymykseen< kirjoitti:

    Eräs tuttuni on varastanut kerran kyseisestä discosta, jossa tämä järjestyksenvalvoja hommissa, haukkui muutaman vieraan ihmisen kuullen ystävääni varkaaksi. Okei, kerran varas aina varas, ei tässä kohdassa pidä paikkaansa.. Tuttuni tuomion kärsinyt.

    ovat tässä maassa pääsääntöisesti julkisia, ellei niitä ole erikseen salaisiksi julistettu.
    Jos siis ystäväsi on saanut tuomion tuomioistuimessa varastamisesta (tuskin salasia oikeudenkäyntejä tai päätöksiä...) niin se tieto on julkista ja saa levittä eteenpäin.

    Sitten tietysti voidaan miettiä sitä tapaa, millä asia on eteenpäin kerrottu. Jos "haukutaan varkaaksi" niin siitä ehkä saisi kunnianloukkauksen jos rikos on kerran sovitettu.
    Sen sijaan sen tiedon levittäminen, että ystäväsi on tuomittu varkaudesta ei ole kunnianloukkaus.

    Mitään salassapitovelvollisuuteen liittyvää en tuosta nyt löydä, koska ne oikeuden päätökset tosiaan ovat pääsääntöisesti julkisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vartijat kirjoitti:

Tämmönen juttu tässä mietitytti, että onko tuollaisilla baarien/discojen portsareilla ja järj.valvojilla vaitiolovelvollisuus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu