Kyseessä reilu 1,5 vuotias lapsi ja korvat on vaikkua täynnä. Eräs lääkäri sanoi että niihin pitäis kolmen päivän ajan tiputella remowax-tippoja ja sitten viedä hoitajan huuhdottavaksi. Onko tuo paras konsti tuon ikäiselle??
Eikös nykyään ole myös jotain korvaan suihkutettavaa(?) ainetta mikä tyhjentää korvat vaikusta ilman huuhteluita? Ja toisaalta mitä haittaa siitä olisi vaikka korvissa oiskin paljon vaikkua?
Mitenkä te muut mammat tekisitte kun en raaskis viedä tuota rassukkaa korvien huuhteluun kun eihän se kovin kivalta tunnu ja hänen korviaan on rassattu ihan liikaakin jo monien korvatulehdusten myötä :/
lapsen korvat
12
3937
Vastaukset
- kuule.
Kuuleeko se - normaalisti?
Aikuisille tuota systeemiä, itsehoitoa ja hoitsun suorittamaa huuhtelua käytetään.
Ehkä kuitenkin teet, kuten lääkäri määrää, jos olet käyttänyt lastasi lääkärin vastaanotolla vai kuinka. Voithan viedä hänet omalääkärille, ei maksa mitään, ja katsoa, mitä mieltä hän on.
Mistä näet, että korvissa on jotain. Oletko käynyt korvalääkärillä. Muut ei sinne korvaan oikein näe...- a.p.
Kyllä kuulee normaalisti kun kuiskauksenkin kuulee ja ymmärtää.
Ja käytettiin siis poikaa päivystyksessä korvatulehduksen takia ja samalla lääkäri antoi tuon neuvon siihen vaikun poistoon, vaikkakin näki tärykalvot ihan hyvin.
Ja tämä päivystyksen lääkäri sattui olemaan myös meidän omalääkärimme.
Ja korvalääkärillä on kyllä käyty monet kerrat noitten korvatulehdusten takia, mutta kertaakaan siellä ei ole mainittu että vaikut pitäis huuhtelemalla poistaa. Kerran kylläkin eräs korvalääkäri joutui kaivelemaan korvista suurimmat vaikut pois että näki tärykalvot. - ekaksi
a.p. kirjoitti:
Kyllä kuulee normaalisti kun kuiskauksenkin kuulee ja ymmärtää.
Ja käytettiin siis poikaa päivystyksessä korvatulehduksen takia ja samalla lääkäri antoi tuon neuvon siihen vaikun poistoon, vaikkakin näki tärykalvot ihan hyvin.
Ja tämä päivystyksen lääkäri sattui olemaan myös meidän omalääkärimme.
Ja korvalääkärillä on kyllä käyty monet kerrat noitten korvatulehdusten takia, mutta kertaakaan siellä ei ole mainittu että vaikut pitäis huuhtelemalla poistaa. Kerran kylläkin eräs korvalääkäri joutui kaivelemaan korvista suurimmat vaikut pois että näki tärykalvot.mieleen, että oletteko kertaakaan itse puhdistaneet lapsen korvia mitenkään?
Jos mitään ei tee, niin kyllähän niihin korviin sitä vaikkua tulee ja vanupuikolla olisi hyvä välillä puhdistaa korvat. - a.p.
ekaksi kirjoitti:
mieleen, että oletteko kertaakaan itse puhdistaneet lapsen korvia mitenkään?
Jos mitään ei tee, niin kyllähän niihin korviin sitä vaikkua tulee ja vanupuikolla olisi hyvä välillä puhdistaa korvat.Meille on sanottu että noin pieneltä ei missään tapauksessa saa mennä korvia kaivelemaan pumpulipuikolla, ja se kuulema myös lisää vaikun muodostumista.
On puhdistettu näkyvät vaikut ulkokorvasta mutta ei olla tungettu mitään korvakäytävään. - olet. Eikä pitäisi
a.p. kirjoitti:
Meille on sanottu että noin pieneltä ei missään tapauksessa saa mennä korvia kaivelemaan pumpulipuikolla, ja se kuulema myös lisää vaikun muodostumista.
On puhdistettu näkyvät vaikut ulkokorvasta mutta ei olla tungettu mitään korvakäytävään.aikuistenkaan sinne korviin liikaa ronkkia.
Tee vain niin kuin lääkäri sanoi. Vaikka se suihke lienee ihan kokeilemisen arvoinen juttu.
- lipolotion??
ootko kokeillu sitä suihkuttaa?? meidän pojalta on lääkäri sillä neuvonu puhdistamaan.. sitä suihkutetaan korvaan,laitetaan pumpulitupot ja annetaan vaikuttaa,sit kai sen vaikun pitäis tulla pois sieltä ku säännöllisesti käyttää..
- sitä mieltä
että tältä palstalta saa luotettavampia neuvoja kuin lääkäriltä?
Onko sinun korviasi koskaan huuhdeltu? Miltä se tuntui?
Minä en sinuna suihkuttaisi vauvan korviin mitään muuta kuin lääkärin määräämää aineetta.- a.p.
mielipiteitä.
Ja tietysti otan lääkärin neuvot enemmän "tosissaan" mutta halusin vain kuulla mielipiteitä.
Ja omia korviani ei ole huuhdottu mutta mieheni korvat on useampaan kertaan ja se kuulema tuntuu erittäin epämiellyttävältä.
Ja meidän lapsi kun on noitten korviensa takia kärsinyt paljon ja on jo kauhea lääkärikammo niitten reissujen takia (11 korvatulehdusta). - --------------------------
a.p. kirjoitti:
mielipiteitä.
Ja tietysti otan lääkärin neuvot enemmän "tosissaan" mutta halusin vain kuulla mielipiteitä.
Ja omia korviani ei ole huuhdottu mutta mieheni korvat on useampaan kertaan ja se kuulema tuntuu erittäin epämiellyttävältä.
Ja meidän lapsi kun on noitten korviensa takia kärsinyt paljon ja on jo kauhea lääkärikammo niitten reissujen takia (11 korvatulehdusta).Miettikää hei putkitusta jos 11 reissua jo takana. Meillä 2v poika ja 6 korvatulehduksen jälkeen päädyimme putkitukseen. Läkkäri suositteli. ( Nämä kaikki 6 tapahtuivat noin kuukauden välein.) Siihen loppui meidän korvatulehduskierre nyt yli 3kk ja ei mitään=) (knok,knok, koputan puuta)
- a.p.
-------------------------- kirjoitti:
Miettikää hei putkitusta jos 11 reissua jo takana. Meillä 2v poika ja 6 korvatulehduksen jälkeen päädyimme putkitukseen. Läkkäri suositteli. ( Nämä kaikki 6 tapahtuivat noin kuukauden välein.) Siihen loppui meidän korvatulehduskierre nyt yli 3kk ja ei mitään=) (knok,knok, koputan puuta)
jo lähete putkitukseen ja kitarisan poistoon eli jonossa ollaan siihen toimenpiteeseen. Toivottavasti sen myötä loppuis tää kierre.
- myös hyviä kokemuksia
a.p. kirjoitti:
jo lähete putkitukseen ja kitarisan poistoon eli jonossa ollaan siihen toimenpiteeseen. Toivottavasti sen myötä loppuis tää kierre.
Me käytimme myös korvalääkärin ja ta:lääkärin kehotuksesta Ceridal lipolotionia kun korvassa oli niin paljon vaikkua ettei lääkäri pystynyt näkemään tärykalvoa.Ennen tätä toinen korvalääkäri määräsi Removaxia ja huuhtelua, mutta sitä emme kuitenkaan tehneet,onneksi. Tämä toinen vaihtoehto oli mielestäni paljon inhimillisempi lapselle.Kysy lääkäriltä tai apteekista.
- korvahuuhtelusta
a.p. kirjoitti:
mielipiteitä.
Ja tietysti otan lääkärin neuvot enemmän "tosissaan" mutta halusin vain kuulla mielipiteitä.
Ja omia korviani ei ole huuhdottu mutta mieheni korvat on useampaan kertaan ja se kuulema tuntuu erittäin epämiellyttävältä.
Ja meidän lapsi kun on noitten korviensa takia kärsinyt paljon ja on jo kauhea lääkärikammo niitten reissujen takia (11 korvatulehdusta).oikein pyytävät päästä kun korvia kutittaa. Kuulemma helpottaa. Nuorempi vähän jännittää mutta olo on oikein onnellinen huuhtelun jälkeen ja halailee tätiä kiitokseksi.. ikää 3 ja 5vuotta
Multa huuhdeltiin kerran ja kutittavanepämiellyttävää se oli, mutta jälkeenpäin olo oli taivaallinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4698447Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195810Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554752Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624099Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673732- 901688
- 931192
- 42857