Onko kukaan käynyt ko. opistoa? Millainen ilmapiiri, opetus, ruoka ja majoitus? Pelastakaa nuori sennutyttönen ja auttakaa ensi vuoden suunnitelmien teossa :)
Kymenlaakson opisto
Vellamo
3869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä opiskelin siellä 98-99 ja täytyy myöntää että oli aivan mahtava vuosi. Opetus oli ihan pätevää, opettajat mukavia eikä ilmapiirissä ollut mitään valittamista. Jopa ruoka oli hyvää:o)
Asuntola on ihan jees paikka asua etenkin jos ei häiriinny metelöinnistä ja juhlinnasta. Huoneet ovat suht pieniä mutta jos kohdalle sattuu mukava kämppis, niin niissä asuu vuoden ihan hyvin.
Vuoden aikana opin paljon elämästä ja tutustuin moniin mielenkiintoisiin ihmisiin joiden kanssa pidän yhteyttä vielä nykyäänkin. Suosittelen:o)
Kiitos tosi paljon tuya! Olen tässä vielä kahden vaiheilla, että mennäkkö, mutta sun teksti vei mut jälleen askeleen lähemmäs kykaa :)!
Olisin tosi kiitollinen kaikesta infosta, mitä vaan tulee mieleen, jos jaksat vielä naputella? Esim. mitä tekemistä siellä on tuntien lisäks, kuinka paljon opiskellaan päivässä, paljonko siellä on opiskelijoita? Olen kiinnostunut kaikesta :). Iso kiitos vielä kerran!
Kiva että vastauksestani oli jotain hyötyä:o)
Tässä jotain lisäinfoa..
"Koulupäivä" alkoi yleensä kello 8.30, jota ennen oli aamiainen. Lounas syötiin puolenpäivän aikoihin ja sitten tunteja oli vielä johonkin kello 15-17 riippuen vähän siitä mitä opiskeli. Välissä oli kahvitauko. Päivällinen oli kello 17. Perjantaisin koulu loppui kahviin jotta ihmiset pääsivät ajoissa lähtemään kotikonnuilleen jos halusivat. Tämän vuoksi maanantaisin koulu alkoi vasta klo 12 jälkeen.
Kun tunnit oli ohi ihmiset yleensä katteli telkkaria, surffasivat Internetissä, menivät käymään baarissa jne. Aika usein oli kaikenlaisia teemabileitä ja leffankatseluiltoja/öitä tms.
Opiskelijoita oli noin 70, joista suurin osa asui asuntolassa. Keski-ikä oli 20-22-vuotta. Porukkaa oli ympäri Suomea mikä oli tosi mukavaa.
Syksyllä tehtiin retki Valkealan erämaahan ja keväällä käytiin vierailemassa eri viestintä- ja taidealan kouluissa. Teimme myös kahden päivän matkan Tallinnaan.
Jos vielä tulee mieleen kysymyksiä niin vastaan kyllä mielelläni:o)