Ollaan lähdössä 22 päivä phukettiin ja haluttais tietää millainen sää sielä on siinä maalis huhtikuun vaihteessa?
Millainen sää phuketissa maaliskuun lopussa?
*minää*
81787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.tmd.go.th/en/province.php?StationNumber=48564
Tuolta "normal 30 years", niin voit katsella tilastoja. Hienoa on keli.
Musclemac
http://www.marinaphuket.com/cgi-bin/live.php
eipä näy pilviä :).
Palasin Phuketista pari päivää sitten. Lämmintä oli päivin öin!
En oikein usko näitä juttuja kun täälläkin on lunta maassa. Miten voi siellä olla erilaista kuin täällä. menen ensikertaa ja epäilyttää vähän, otan kyllä villavaatetta mukaan kun voi tulla kylmä ainakin öisin. puhutaanko sielä yleisesti suomia kun varmaan jo osaavat kaikki kieliä.kiitos.
Jos tarvii 30 asteessa villatakin ,niin siitä vaan.
kantapään kautta. Nää täällä myytävät puuvillaiset T-paidatkin on liian paksuja siellä. Mä kun saan vantaalla auton parkkiin niin laitan sandaalit jalkaan ja jätän lämpöiset kuteet siihen paikkaan odottamaan, vaikka ois miten paljon pakkasta,ja menox. Hassun näköistä kun poislähtiessä jotkut vetäsee paksut kengät jalkaan, farkut ja pitkähihaiset päälle jo tunteja ennen lähtöä hotellista. On mullakin joku fleece paita päällä lähtiessä täältä ja takaisin tullessa, mahdollisimman kevyt. Ja kuteita voi vaihtaa koneessa kans.Jos sulla tulee kylmä öisin niin oot säätänyt huoneen ilmastoinnin pieleen tai oot kuumeessa(tai palanut ehkä). Mikäli satut olemaan 13.-15.huhtikuuta Phuketissa niin saattaa paleltaa välillä kun on Songkran festivaalit ja tulee jääkylmää vettä niskaan jokapuolelta. On muuten tosi hienot bileet. Vaikka sit sattuu Herra Poliisi eteen, niin ei muuta kun kylmät vedet kauluksesta sisään :). Vilkaise kuvia
http://www.phuket-photos.com/frameme.php?page=songkran.htm
eihän siellä puhuta Suomea, ainoastaan Intialaiset kauppiaat jotka sanovat, terve, terve, mitä kuuluu, halpa hinta...... ja oppii nopeasti tietämään et ketkä on Intiasta :(. Thai kauppiaat on täysin eri maata. Eivät ole niin päällekäyviä. Mutta palvelu pelaa kun sitä tarvii. Ole vaan luottavainen noihin lämpötiloihin niin pakkailu sujuu hyvin. Hyvät reissut!
Tulin tänään Phuketista ja lämmin oli. Eilen oli varjossa 35! Ei todellakaan tarvitse ottaa villavaatteita mukaan. Edes öisin ei ole viileää. Itse olen helposti paleleva mutta siellä siitä ei ollut tietoakaan. Joten älä turhaan ota pitkiä vaatteita mukaan. Ainoastaan lennolla on hyvä olla pitkät vaatteet.
Tultiin 7.3 kaksi viikkoa, oli siinäkin jaksossa 5 sadepäivää. Ymmärtääkseni sateet vain lisääntyvät.