työssä

olen työpaikassa, jossa katot vuotaa, viemärit haisee ja ovat tukossa harva se päivä. työntekijät oireilee, on nuhaa, poskiontelotulehduksia aina astmaksi asti. työsuojelu ja työterveyslääkärit tietoisia asiasta. eivät tee mitään, määrätään vaan nenäsuihkeita ja allergialääkkeitä. pölyä on, mutta voisiko olla myös hometta?
4401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voisi jo luukkua näkemättä sherlokkina heittää lonkalta, että jos katot vuotaa jne. ja oireet on tuollaisia, niin onhan siellä homettakin. Missä kosteutta (paikoissa mihin se ei kuulu), siellä hometta. Tai homeitahan on maailma täysi, mutta tuollaisiin kosteisiin paikkoihin kasvusto sitten syntyy. Ei tarvitse paljoa.

Kuulostaa ihan kamalalta tuo työpaikka. Ottakaa porukalla asia tiukkaan sävyyn esille, jos ei mitään tapahdu, lähde litomaan. Harva työpaikka on terveyden menettämisen arvoinen.

Äänestä
  • nyt oottelen ammattitautitutkimuksiin pääsyä. Työterveyslääkärin kanssa on ongelmia ja työnantajan. tutkimuksiin pääsyäni on vaikeutettu sekä terveydenhuollon, että työnantajan taholta. onkohan kaikilla ammattitautitutkimuksiin menevillä sama juttu. vai johtuuko se vaan työnantajasta ja siitä missä rakennuksessa työpaikkasi sattuu sijaitsemaan.

    Äänestä

  • ei parane lähtee kirjoitti:

    nyt oottelen ammattitautitutkimuksiin pääsyä. Työterveyslääkärin kanssa on ongelmia ja työnantajan. tutkimuksiin pääsyäni on vaikeutettu sekä terveydenhuollon, että työnantajan taholta. onkohan kaikilla ammattitautitutkimuksiin menevillä sama juttu. vai johtuuko se vaan työnantajasta ja siitä missä rakennuksessa työpaikkasi sattuu sijaitsemaan.

    on vain syytä toimia niin, että pääsee ammattitautitutkimuksiin. Et ole kokemuksesi kanssa yksin, sillä olen kuullut muillakin olevan vaikeuksia niin työnantajan kuin työterveyslääkärinkin kohdalla, kun homeista ja bakteereista sairastuminen sattuu kohdalle. Työterveydestä saa vain erilaisia pillereitä ja inhaloitavia lääkkeitä, joiden avulla pitäisi homeiden seassa pärjätä. Ollaan kuin ei olisi koskaan kuultu TTL:stä mitään. Ja työnantaja ei yhtään auta leimaamalla muiden silmissä sinua laiskaksi tai mielisairaaksi. Kivinen on tie, jota homeista sairastunut joutuu tallaamaan. Voimia sille tielle ja muista, että itse tunnet kehosi reaktiot parhaiten.

    Äänestä

Vettä tulee katosta tuon tuostakin ja viemärit haisee. Ihmiset sairastavat kuka mitäkin, mm. poskionteloita, niveloireita, kasvaimia, myös monta astmaa on todettu. Kukaan ei uskalla puhua.

Jos jatkuvasti vettä tulee sisään jostain kohdasta, niin kyllä siellä varmasti homeet ja bakteerit alkavat kasvaa. Ja viemärikaasuja on tutkimusten mukaan todettu olevan usein taloissa, joissa ihmisillä myös niveloireita/reumaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sairastuu kirjoitti:

olen työpaikassa, jossa katot vuotaa, viemärit haisee ja ovat tukossa harva se päivä. työntekijät oireilee, on nuhaa, poskiontelotulehduksia aina astmaksi asti. työsuojelu ja työterveyslääkärit tietoisia asiasta. eivät tee mitään, määrätään vaan nenäsuihkeita ja allergialääkkeitä. pölyä on, mutta voisiko olla myös hometta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu