Sairastan vaikeahoitoista astmaa.Lääkkeet ovat heikentäneet ihoni hyvin ohueksi kuin paperiksi,mustelmaherkäksi,syyllinen on kai lähinnä superannos Flikxotidea (4000 migrogrammaa vuorokaudessa).Myös Singulair-tabletti saattaa olla osa
syyllinen oireeseeni.Muita lääkkeitäni ovat Atrovent ja Oxis sekä tarvittaessa Prednison ja Bricanyl.OLen sairastanut 10 vuotta.Vain näin kovasti lääkittynä selviän elämästä.Onko muilla samoja oireita?
syyllinen oireeseeni.Muita lääkkeitäni ovat Atrovent ja Oxis sekä tarvittaessa Prednison ja Bricanyl.OLen sairastanut 10 vuotta.Vain näin kovasti lääkittynä selviän elämästä.Onko muilla samoja oireita?
Vastaukset 3
Vanhimmat
..enpä tiedä mutta eikös mustelmat johdu pienten verisuonien katkeilusta.. ei ihon ohuudesta..tai no ehkä sillä tavalla ettei siitä ole niin paljoa suojaa mutta kuitenkin..
..oletko nyt aivan varma?
Itsekin sairastuin astmaan asuessani hometalossa ja varsinkin raajani olivat täynnä mustelmia. Lääkärini arvioi mustelmien johtuvan astmaan käyttämästäni kortisonista. Eli kortisoni voi olla yksi syyllinen. Itselläni kuitenkin kävi niin, että kun muutin pois homeasunnosta ja vaikka jatkoin kortisoniannoksia entiseen tapaan, mustelmani hävisivät viikossa eikä uusia enää tullut. Myöhemmin sain tietää, että hometaloissa voi esiintyä homesienien ja bakteerien erittämiä myrkkyjä, jotka estävät veren hyytymisen. Ne voivat aiheuttaa myös yleisinfektion, verenmyrkytyksen. Mustelmat ovat tämän tilan oire, kaiketi verisuonten infektiotumisen seurausta, mustelmahan on pieni sisäinen verenvuoto. Tiedät kai myös, että leukemiankin yhteydessä esiintyy mustelmia. Eli syitä voi olla paljon ja kannattaisi varmaankin selvittää, vaikka sinun kohdallasi onkin kaikkein todennäköisintä, että ne johtuvat lääkkeistäsi, jotka ehkä sisältävät runsaastikin kortisonia.
Mulla astma toi ainakin sen ,että mieheni on parempi kun ei mua kykjistä kutita sillä muutaman tunnin päästä iho on ihan kauheen näkönen ei kehtaa toisille näyttää luulevat viellä että mies pahoinpitelee