Onko Tehty:
Minulla on reilu 5 metrinen ht-vene (Fimar). Lähtee näyttävästi liikkeelle, kuin vesitaso ikään keula korkealla. Liukukynnys on kuitenkin aika suurella nopeudella. Kovemmassa aallokossa matkustajien mukavuuden vuoksi olisi joskus tarpeen ajella vähän pienemmällä liukunopeudella.
Mitä jos venettä jatkaisi perästä moottoritilan (sisäperä) verran noin 1 m:llä. Laajenisiko liukunopeuden alue, liukukynnys alemmaksi. Perään saisi samalla lisää avotilaa.
Olisiko järkeä suhteessa vaiva, kulut ja lopputulos? Saisiko tuollaista "modifikaatiota" enää myöhemmin vaihtoon/ myyntiin?
Ps. Vaihto isompaan on tietysti helpoin ratkaisu, mutta se vaatii huomattavaa "fiskaalista" panostusta!
Lisää pituutta
5
747
Vastaukset
jälleenmyyntiarvo katoaa, voi vaikka poistua lähes kokonaan muutosten myötä.
Helpompi ja halvempi tapa on etsiä sopivampi potkuri, tai asentaa trimmilevyt.
Muutoksilla voisit saada toki aikaan myös haluamasi lopputuloksen, kauhealla työllä.- kantaa
jälleenmyyntiarvoon, mutta kokemuksesta voin sanoe, että kannattaa. Katkaise runko moottorin etupuolelta ja laminoi metri mittaa lisää. Homma on melko helppo toteuttaa ja onnistuu kun ottaa menetelmistä selvää ellei ne ole hallussa.
- kuivanmaan insinööri
että tekisin jatkon katkaisematta venettä. Mutta tuo voisi olla helpompi tapa. Laminointi sinänsä on yksinkertainen toimenpide. Jälleenmyyntiarvo on sivuseikka näinkin vanhassa veneessä. Mutta, homman voisi toteuttaa hankkimalla halvan kakkosrungon, johon tekisi muutokset.
- kantaa
kuivanmaan insinööri kirjoitti:
että tekisin jatkon katkaisematta venettä. Mutta tuo voisi olla helpompi tapa. Laminointi sinänsä on yksinkertainen toimenpide. Jälleenmyyntiarvo on sivuseikka näinkin vanhassa veneessä. Mutta, homman voisi toteuttaa hankkimalla halvan kakkosrungon, johon tekisi muutokset.
Olen yhden isohkon (10m --> 12.5m) paatin jatkanut perää jatkamalla 2.5m johon tuli perävetolaite ja tuonkin paatin ominaisuudet paranivat huomattavasti. Leikattiin peräpeili irti ja vanerista kylkiä ja pohjaa pitkin muoto jatkettiin ja peräpeilikin samaan muottiin. Mielestäni on kuitenkin helpompi ja parempikin, jos antaa moottoriasennuksien olla paikoillaan ja jatkaa koneen etupuolelta.
- kuivanmaan insinööri
kantaa kirjoitti:
Olen yhden isohkon (10m --> 12.5m) paatin jatkanut perää jatkamalla 2.5m johon tuli perävetolaite ja tuonkin paatin ominaisuudet paranivat huomattavasti. Leikattiin peräpeili irti ja vanerista kylkiä ja pohjaa pitkin muoto jatkettiin ja peräpeilikin samaan muottiin. Mielestäni on kuitenkin helpompi ja parempikin, jos antaa moottoriasennuksien olla paikoillaan ja jatkaa koneen etupuolelta.
varmaankin olisi hankkia käytetty runko, ja tehdä "opinnäyte" siihen. Jos onnistuu hyvin, voisi alkuperäisen myydä pois.
Moottorin asennus ei ole iso ongelma. Irrotin moottorin ja vetolaitteen veneestä pari vuotta sitten. Volvon kone on kiinni vain perälaudassa (kilvessä) kumirenkaiden varassa.
Hallintalaitteiden vaijereita joutuisi ehkä jatkamaan, sähköjohtoja ja polttoaineputkia. lasikuitutyöt ei ole ongelma. Siihen löytyy myös "ammattiapua" tarvittaessa.
Jos jatkon tekisi kokonaan erikseen, vanha perälauta jäisi vesitiiviiksi laipioksi. Kerran meinasi tulla hätä, kun jeesus-teipillä tiivistetty merivesisuodatin petti kesken ajon. Rannassa ihmettelin, että onpas vettä!
"Jatko-Idea" jäi vaivaamaan kun:
- Finmar on ajo-ominaisuuksiltaan hyvä, paitsi kynnys liukuun on aika korkealla, olisiko jotain 18 solmua
- vertaillessa muutamiin nykyveneisiin, näyttäisi rungon pituus kasvaneen suhteessa leveyteen. Mikä lie optimaalinen suhde tämän kokoiselle veneelle
- toimenpiteenä leikkaaminen ja jatkaminen on "radikaali"-ratkaisu, mutta kustannuksiltaan halpa.
Ja, ennen kaikkea voisi saada mieleisensä todella hyvän veneen. Jatketaanhan noita Mersujakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231205
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89884- 87767
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede19736- 93707
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat282692- 109626
- 32583
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet115511