Lisää pituutta

kuivanmaan insinööri

Onko Tehty:

Minulla on reilu 5 metrinen ht-vene (Fimar). Lähtee näyttävästi liikkeelle, kuin vesitaso ikään keula korkealla. Liukukynnys on kuitenkin aika suurella nopeudella. Kovemmassa aallokossa matkustajien mukavuuden vuoksi olisi joskus tarpeen ajella vähän pienemmällä liukunopeudella.

Mitä jos venettä jatkaisi perästä moottoritilan (sisäperä) verran noin 1 m:llä. Laajenisiko liukunopeuden alue, liukukynnys alemmaksi. Perään saisi samalla lisää avotilaa.

Olisiko järkeä suhteessa vaiva, kulut ja lopputulos? Saisiko tuollaista "modifikaatiota" enää myöhemmin vaihtoon/ myyntiin?

Ps. Vaihto isompaan on tietysti helpoin ratkaisu, mutta se vaatii huomattavaa "fiskaalista" panostusta!

5

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jälleenmyyntiarvo katoaa, voi vaikka poistua lähes kokonaan muutosten myötä.
      Helpompi ja halvempi tapa on etsiä sopivampi potkuri, tai asentaa trimmilevyt.
      Muutoksilla voisit saada toki aikaan myös haluamasi lopputuloksen, kauhealla työllä.

    • kantaa

      jälleenmyyntiarvoon, mutta kokemuksesta voin sanoe, että kannattaa. Katkaise runko moottorin etupuolelta ja laminoi metri mittaa lisää. Homma on melko helppo toteuttaa ja onnistuu kun ottaa menetelmistä selvää ellei ne ole hallussa.

      • kuivanmaan insinööri

        että tekisin jatkon katkaisematta venettä. Mutta tuo voisi olla helpompi tapa. Laminointi sinänsä on yksinkertainen toimenpide. Jälleenmyyntiarvo on sivuseikka näinkin vanhassa veneessä. Mutta, homman voisi toteuttaa hankkimalla halvan kakkosrungon, johon tekisi muutokset.


      • kantaa
        kuivanmaan insinööri kirjoitti:

        että tekisin jatkon katkaisematta venettä. Mutta tuo voisi olla helpompi tapa. Laminointi sinänsä on yksinkertainen toimenpide. Jälleenmyyntiarvo on sivuseikka näinkin vanhassa veneessä. Mutta, homman voisi toteuttaa hankkimalla halvan kakkosrungon, johon tekisi muutokset.

        Olen yhden isohkon (10m --> 12.5m) paatin jatkanut perää jatkamalla 2.5m johon tuli perävetolaite ja tuonkin paatin ominaisuudet paranivat huomattavasti. Leikattiin peräpeili irti ja vanerista kylkiä ja pohjaa pitkin muoto jatkettiin ja peräpeilikin samaan muottiin. Mielestäni on kuitenkin helpompi ja parempikin, jos antaa moottoriasennuksien olla paikoillaan ja jatkaa koneen etupuolelta.


      • kuivanmaan insinööri
        kantaa kirjoitti:

        Olen yhden isohkon (10m --> 12.5m) paatin jatkanut perää jatkamalla 2.5m johon tuli perävetolaite ja tuonkin paatin ominaisuudet paranivat huomattavasti. Leikattiin peräpeili irti ja vanerista kylkiä ja pohjaa pitkin muoto jatkettiin ja peräpeilikin samaan muottiin. Mielestäni on kuitenkin helpompi ja parempikin, jos antaa moottoriasennuksien olla paikoillaan ja jatkaa koneen etupuolelta.

        varmaankin olisi hankkia käytetty runko, ja tehdä "opinnäyte" siihen. Jos onnistuu hyvin, voisi alkuperäisen myydä pois.

        Moottorin asennus ei ole iso ongelma. Irrotin moottorin ja vetolaitteen veneestä pari vuotta sitten. Volvon kone on kiinni vain perälaudassa (kilvessä) kumirenkaiden varassa.

        Hallintalaitteiden vaijereita joutuisi ehkä jatkamaan, sähköjohtoja ja polttoaineputkia. lasikuitutyöt ei ole ongelma. Siihen löytyy myös "ammattiapua" tarvittaessa.

        Jos jatkon tekisi kokonaan erikseen, vanha perälauta jäisi vesitiiviiksi laipioksi. Kerran meinasi tulla hätä, kun jeesus-teipillä tiivistetty merivesisuodatin petti kesken ajon. Rannassa ihmettelin, että onpas vettä!

        "Jatko-Idea" jäi vaivaamaan kun:
        - Finmar on ajo-ominaisuuksiltaan hyvä, paitsi kynnys liukuun on aika korkealla, olisiko jotain 18 solmua
        - vertaillessa muutamiin nykyveneisiin, näyttäisi rungon pituus kasvaneen suhteessa leveyteen. Mikä lie optimaalinen suhde tämän kokoiselle veneelle
        - toimenpiteenä leikkaaminen ja jatkaminen on "radikaali"-ratkaisu, mutta kustannuksiltaan halpa.

        Ja, ennen kaikkea voisi saada mieleisensä todella hyvän veneen. Jatketaanhan noita Mersujakin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      76
      4530
    2. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      92
      1941
    3. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      156
      1764
    4. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      34
      1402
    5. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      262
      1198
    6. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      67
      1016
    7. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      912
    8. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      272
      851
    9. Oot mun sielunpuolikas

      Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩‍❤️‍👩❤️
      Ikävä
      40
      768
    10. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      27
      759
    Aihe