Ilomantsi on aivan tavallinen kunta, jossa on tavallisen maaseudun touhua. On kovia yrittäkiä, mutta on myös pinnareita, kuten jokaisessa Suomen kunnassa ja kaupungissa on.
Ilomantsi kärsii muuttoliikkeestä ja väestön ikääntymisestä, aivan kuten kaikki Suomen asuinpaikat.
Ilomantsissa asutaan vielä syrjäseuduillakin, vaikka teliasonera, teiden heikko kunnossapito ja kylien autioituminen rasittaa kyliin jääneitä. Tämäkinhän on kuten muualla maassa, jossa maaseutua valtion toimenpitein tyhjennetään.
Maatalouden merkitys laskee, EU:n alasajotoimet tehoavat myös Ilomantsissa. Puuyhtiöiden tarjoukset kuitupuusta ovat yhtä heikkoja kuin muualla maassa myös Ilomantsissa.Venäläisillehän ko. yhtiöt ovat syytäneet rahaa tarkoituksena saada niin Ilomantsin kuin muunkin Suomen metsät pilkkahintaan.
Eli summa summarum, kovin samanlainen Ilomantsi on kuin muutkin paikkakunnat. Viinaa juodaan, väliin tapellaan, mutta kun väkeä on vähän on tappeluitakin vähän.
Se, että jostakin on tullut hulikaaneja Ilomantsiin ei ole Ilomantsin kunnan eikä ilomantsilaisten vika. Olivatpa tuollaiset räyhääjät missä tahansa samaa he tekevät aina.
Tuntuu, että näillä palstoilla Ilomantsia haukkuvat ovat itse aiheuttanet katkeruutensa omilla toilauksillaan. Ja osahan on sellaisia etteivät he ole edes koskaan Ilomantsissa käyneet.
Totuus Ilomantsista !
20
1127
Vastaukset
- eivät edes miehiä
Oletaivan oikeassa, kyllä noista haukkujista suurinosa on omilla juopotteluillaan, reuhaamisillaan ja kännissö koheltamisillaan aiheuttanet pulmansa. Osahan heistä on linnankundeja, joille mikään ei ole riittävän hyvää. Ilomantsissa on aivan tavallista elämää ja tuskin vieraissakaan käydään yhtään sen enemmän kuin missään muualla.
- pääkaupunkiseudulle,
sekä muihin suuriin kaupunkeihin, ja nämä ovat muuttovoittoisia paikkoja. Moni asia on niissä toisin.
Tuskin muualla kuin Itä- ja Pohjois-Suomessa on sellaista oikeuskäytäntöä, että raiskaaja pääsee ilman tuomiota jos hän käy työssä. Luin lehdestä, että pedofiilikin oli jäänyt rankaisematta.
Ja laitosvanhusten makuuhaavat ovat hoitovirhe Helsinkin Kustaankartanossa. Ovatko ne hoitovirheitä Ilomantsissa?
Tehtaat saavat valtion kustannuksella ammattikurssilaisia työharjoitteluun, jolloin palkatun työvoiman tarve on vähäisempi. - alkuosaan
voin täysin yhtyä: Ilomantsi on tuiki tavallinen syrjäseudun kunta. Ilomantsin kaltaisia kuntia löytyy lukuisia Itä- ja Pohjois-Suomesta ja luetaan kehitysaluekuntiin ( http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1993/19931686 ). Loppuosa kirjoituksesta vääntyy - niin kuin kirjoitukset yleensäkin täällä - Ilomantsia ja ilomantsilaisia vastaan; tuo loppuosa lieneekin se totuus, mitä kirjoituksellasi halusit sanoa: juopottelua, tappelua, huliganismia. Se on niin vaikea ivaamatta ja pilkkaamatta löytää myönteistä sanottavaa Ilomantsista.
- ALLADIN
Mistä nämä räyhähenget tulevat Turustako? vai Joensuusta? ovatko ehkä syntyperäisiä.
- muuta viserrä
on niin reteetä porukkaa jotta ihan huvittaa
- esittäjiäkö
nimittelet räyhähengiksi?
Alladin, kun menet takaisin pulloosi, vedä korkki kiinni perässäsi ja jätä siis muillekin oikeus sanoa mielipiteensä. Ja miksi kyselet mistä he ovat kotoisin. Mistä itse olet kotoisin? - Ainakin äänestä päätellen perseestä. - Illodin
esittäjiäkö kirjoitti:
nimittelet räyhähengiksi?
Alladin, kun menet takaisin pulloosi, vedä korkki kiinni perässäsi ja jätä siis muillekin oikeus sanoa mielipiteensä. Ja miksi kyselet mistä he ovat kotoisin. Mistä itse olet kotoisin? - Ainakin äänestä päätellen perseestä.Kaikilla on oikeus mielipiteeseensä, täälläkin. Mistä itse olet kotoisin? Täällä kirjoittaa näköjään tiukkapipoiset, huumorintajuttomat tosikot.
- niin vain se on
muuta viserrä kirjoitti:
on niin reteetä porukkaa jotta ihan huvittaa
Kyllä Ilomantsi on ihan jees.
Se on sopivan pienikin, niin ei joudu jalkoihin ja saa joskus hymynkin ovenaukaisun palkaksi.
- kylän
juoruämmät ovat taas päässeet vauhtiin ja totuutta pukkaa!
- totuu ei pala
Ouhut asiaa. Ilomantsi on ihan normaali kunta.
Väki yrittää ja toimii kuten muuallakin.
Hyvä kunta myös asukkailleen. - muu kunta
syötä ja kestitse ilmaisin Puavoo kun Mantsilaset jotka ovat tyhmiä sissiittoisia
peräkammarin mullikoita.- pellava
pitäisi syöttää? Toisihan Kanerva Ilomantsin taas maailmankartalle. Ehkäpä matkailuväen kannattaisi harkita.
- pitää syöttää
pellava kirjoitti:
pitäisi syöttää? Toisihan Kanerva Ilomantsin taas maailmankartalle. Ehkäpä matkailuväen kannattaisi harkita.
kankahalla, kuivalla kankahalla jotta ei hame kastu.
Paavoa suon silmäkkeessä, joka keskitsee vielä paremmin kuin sokea Reetta.
Ja onkos kellään pallavaloukkua ... - ykköskanerva
pellava kirjoitti:
pitäisi syöttää? Toisihan Kanerva Ilomantsin taas maailmankartalle. Ehkäpä matkailuväen kannattaisi harkita.
ammuskelee siirtokarjalaisaineksista kyhätyillä pommeilla idän suuntaan, aivan kuin jo käydyt sodat eivät vielä riittäisi.
Tässä on käynyt kuin historiallisissa filmeissä, joissa vallanpitäjä, epäonnistuttuaan rakkaudessa, lähtee sotatantereille. Hän tekee tämän, jotta häntä sieltä -resuisena ja täitä päässä- palattuaan ainakin kunnioitettaisiin.
Mitä ykköskanervat edellä, siitä muutkin saavat idean kyhätä kanervat!
- aika sentää
kyllä mummot sitten herkistyisivät kun Kanerva asiantuntemuksella tekstarin lähettäisi sekä tulisi vielä kylään OLISIHAN SIINÄ LYSTIÄ KERRAKSEEN.
- jos ei olisi räyhääjiä
ja noita ikiviisaita, jotka yrittävät sotkea rauhallisten ihmisten elämää Ilomantsi olisi loistava paikka TEHDÄ TYÖTÄ, HARRASTAA JA ASUA.
Nyt vain näyttää olevan niin, että muiden kuntien räyhärit, jotka eivät tule toimeen asuinpaikoillaan, pyrkivät sotkeutumaan ilomantsilaisten elämänkulkuun.
Heitä on tunkeutunut näillekin palstoille viisauksiin jakelemaan ja ilomantsilaisia haukkumaan. Ja röyhkeydessään he tunkeutuvat kepposkonstein jopa kunnan päätäntään.- vihata
ja ajaa heidät pois?
Tämä Ilomantsi -palsta oli täysin mykkä, ei kukaan kirjoitellut, kunnes muualle muuttaneet kiinnostuivat synnyinseudustaan.
Vain rasistinen mielivallan hamuaja, joka hiljentäisi koko kylän, voi esittää tuollaista kuin sinä.
Menisit jonnekin korpeen ja antaisit muiden elää. - ihmetelläkintäytyy
vihata kirjoitti:
ja ajaa heidät pois?
Tämä Ilomantsi -palsta oli täysin mykkä, ei kukaan kirjoitellut, kunnes muualle muuttaneet kiinnostuivat synnyinseudustaan.
Vain rasistinen mielivallan hamuaja, joka hiljentäisi koko kylän, voi esittää tuollaista kuin sinä.
Menisit jonnekin korpeen ja antaisit muiden elää.jos vain muuttaneet puhuu ja kirjoittaa näille palstoille. Luulen, että vain 4-5 törynlevittäjää on asialla.
- paremmin
ihmetelläkintäytyy kirjoitti:
jos vain muuttaneet puhuu ja kirjoittaa näille palstoille. Luulen, että vain 4-5 törynlevittäjää on asialla.
kun löysäät kravattia tai tuulipuvun nyörejä. Tämä on pelkkä paineidenpurkupalsta ja kohtahan on kevätkin ja ihmiset alkavat viihtyä enemmän auringon paisteessa kuin talvenpölyttämän tietsikan ääressä. Että älä ota turhan vakavasti mitä täällä kirjoitellaan. Sillä selviää. Panee vain sopivasti itseään likoon.
- kuten muutkin
paremmin kirjoitti:
kun löysäät kravattia tai tuulipuvun nyörejä. Tämä on pelkkä paineidenpurkupalsta ja kohtahan on kevätkin ja ihmiset alkavat viihtyä enemmän auringon paisteessa kuin talvenpölyttämän tietsikan ääressä. Että älä ota turhan vakavasti mitä täällä kirjoitellaan. Sillä selviää. Panee vain sopivasti itseään likoon.
kannattaa ottaa laulun sanoin löysinrantein. joten ei muuta kun kuntaa kehumaan kun on komia kunta ja hyvä muutoinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195983
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263784- 822607
- 392131
- 331922
- 451888
- 1071785
- 211666
- 271512
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331488