Onko niitä muitakin kuin Nokia

Enpä usko =)
91993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itselläni on Alcatelin kännykkä, ainut huono puoli on ettei Suomessa ole Alcatelin kännyköiden tai niiden varaosien jälleenmyyjiä. Lähin huoltopiste Ruotsissa..

Äänestä

Esim. Mitsubishi

Äänestä

tietenki niit o

Äänestä

Nokia aloittaa Euroopan laajuisen brandikampanjan

(Elokuu 08, 2003)

Connecting People -kampanja tuo inhimillisen kosketuksen matkaviestintään!.
Nokia käynnistää Euroopassa uuden kampanjan, jolla pyritään vahvistamaan Nokian asemaa teknologiajohtajana ja ihmisten välisen viestinnän edistäjänä.
Nokian brandin ydinfilosofian sisältävässä Connecting People -kampanjassa käytetään Nokian tunnusomaista käsien kuvaa kannustamaan ihmisiä henkilökohtaiseen vuorovaikutukseen toistensa kanssa.
Connecting People määrittää Nokian liiketoiminnan periaatteet ja toimii kulmakivenä brandin visiolle maailmanlaajuisesti. Connecting People -kampanja toteutetaan Euroopan eri maissa heinäkuusta 2003 alkaen.
Kampanjassa hyödynnetään keskeisillä markkinoilla eri markkinointivälineitä kuten painotuotteita, ulkomainontaa ja sponsorointia. Suomessa Connecting People -kampanja alkaa elokuun 8. päivänä Helsingissä.
Kampanjan kuvaelementit, käsien kuvat, näkyvät pääkaupungin uusien matalalattiaraitiovaunujen ovissa kolmen viikon ajan.
"Markkinoille tuodaan laaja valikoima seuraavan sukupolven langattomia laitteita ja palveluita, joihin kuuluu kaikkea kuvaviestinnästä peleihin ja yrityskäyttöön suunnattuihin sovelluksiin.
Tästä valikoimasta kuluttajat voivat valita elämäntyyliinsä sopivat vaihtoehdot.
Connecting People -kampanja asemoi Nokian teknologisena käsitteenä, vahvistaa Nokian asemaa luotettavana brandina ja tuo matkaviestintään inhimillisen kosketuksen", sanoi Nokia Mobile Phonesin Euroopan markkinointijohtaja Pekka Rantala.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nokia on yksi maailman arvokkaimmista ja luotetuimmista brandeista. Eri branditutkimuksissa (esim. Interbrand) Nokia on jatkuvasti sijoittunut maailman kymmenen johtavan maailmanlaajuisen brandin joukkoon. Kuluttajat yhdistävät Nokian brandin hyvin suunniteltuihin, laadukkaisiin ja teknologisesti edistyksellisiin tuotteisiin ja palveluihin, joita on myös helppo käyttää.

Äänestä
  • Ei ainakaan suuruudeltaan Nokia ole sijoitukseltaan kuin n. 40. Olisiko 38. tällä hetkellä. Ja en usko monenkaan pitävän Nokian kännyköitä rehellisesti laadukkaina, kaikiltahan on hajonnut vähintään kaksi sellaista. Kehittyneimmät kännykäthän on aina ollut Japanissa, muualla ne eivät toimikaan, niin kehittyneitä ne ovat. Ne ovat edenneet kolmanteen sukupolveen, josta täällä vielä puhutaan. Samasta syystä ne eivät maailmanlaajuisesti kuulu myydyimpiin. Mm. värinäytöt, gps-navigaattorit jne. ovat jo yli 4 vuotta kuuluneet niihin lähes poikkeuksetta vakiona. Myös pitkiä pätkiä digitaalisia videoita on voinut jo pitkään lähettää. Kamerapuhelimet(nykyään digitaalisella eli täydellisellä kuvanlaadulla), verkko-ostokset(,vieläpä loistavan nopeasti ja sujuvasti toimivat, toisin kuin esim. floppi-WAP), mp3, rajattoman pitkät tekstiviestit.... Kun vihdoin muu maailma pääsee Japanin tasolle, voi Nokialle käydä huonosti.

    Äänestä

  • Ja kyllähän koko kännykkä on japanilaisten NTT DoCoMon ja Sonyn yhteistyössä keksimä.

    Äänestä

  • pertti vuori kirjoitti:

    Ei ainakaan suuruudeltaan Nokia ole sijoitukseltaan kuin n. 40. Olisiko 38. tällä hetkellä. Ja en usko monenkaan pitävän Nokian kännyköitä rehellisesti laadukkaina, kaikiltahan on hajonnut vähintään kaksi sellaista. Kehittyneimmät kännykäthän on aina ollut Japanissa, muualla ne eivät toimikaan, niin kehittyneitä ne ovat. Ne ovat edenneet kolmanteen sukupolveen, josta täällä vielä puhutaan. Samasta syystä ne eivät maailmanlaajuisesti kuulu myydyimpiin. Mm. värinäytöt, gps-navigaattorit jne. ovat jo yli 4 vuotta kuuluneet niihin lähes poikkeuksetta vakiona. Myös pitkiä pätkiä digitaalisia videoita on voinut jo pitkään lähettää. Kamerapuhelimet(nykyään digitaalisella eli täydellisellä kuvanlaadulla), verkko-ostokset(,vieläpä loistavan nopeasti ja sujuvasti toimivat, toisin kuin esim. floppi-WAP), mp3, rajattoman pitkät tekstiviestit.... Kun vihdoin muu maailma pääsee Japanin tasolle, voi Nokialle käydä huonosti.

    Varmaankin hommat on kiinni. Suomen tapauksessa pitkät matkatkin jo rajoittavat tekniikkaa. Vaikka mielestäni suurin syy on yksinkertainen ennakkoluulo, junttikepujen rahananeiden porvarien aikaansaannokset. Japanissa ja muualla kaukoidässä periaatteet ovat totaalisesti erilaisia. Kunnia, kunnia!!!

    Äänestä

Nokiat on kännyjä, muut matkapuhelimia. Esim samsung.

Äänestä

Täytyy sanoa, että Siemens on paljon parempi kun joku kuppanen nokialainen. Ihme, että ne yleensä enää niitä valmistaakaan. Nokialainenhan hajoaa käsiin ennenkun kerkeää edes paketin avata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nokialainen kirjoitti:

Enpä usko =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu