Luen biologiaa pääaineena ja aloitan nyt ensi syksynä maantieteen sivuaineopinnot. Tähtään biologian ja maantieteen aineenopettajaksi.
Onko maantieteestä olemassa jotakin hyvää englannin kielistä perusteosta mikä menisi jonkin verran syvemmälle kuin lukiomaantiede? Lähtötasonani on ainereaalin L maantieteestä, joten ainakin jonkinlaista lähtöpohjaa on.
Tietääkseni mantsalaiset käyttävät monia eri kirjoja kursseilla ja pelin henki on muutenkin vähän eri kuin bilsalla, mutta itse ajattelen, että olisi hyvä olla olemassa jonkinlainen perustietopaketti, mitä voisi lueskella ohessa. Jotain samankaltaista kun on esim. biologian opinnoissa yleisesti käytettävä Campbell&Reecen Biology.
Kysymys mantsalaisille
Bilsalainen
2
552
Vastaukset
- Mantsalainen
Peter Hagget.. Geography, a global synthesis..
- edellinen oli
edellinen kirjaesimerkki oli kulttuurimaantieteeseen suuntautuva kirja, jossa toki myös oli jotain luonnonmantsaakin. Luonnonmantsan kirjoista hyviä mm. Holdenin tai Arbogastin physical geography (tai jotain sellaista...). Nämä kaikki kirjat on Hki:n yliopistossa myös tentittävä itsekseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.244555Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1063154Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2063006- 881403
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk921208Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie271144- 1561052
Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril121895Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA54888Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."33737