Kajaanin kaupunki näyttää kunnostavan latukoneillaan moottorikelkkareittejä. En aikaisempina talvina ole moista mähnyt. Liekö se uusi ja laduntekoon sopimaton värkki annettu rahamiesten harrastuksen tukemiseen.
Latukoneet urakoivat kelkkaurilla
Suksimies Lohtajalta
211592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Eikö nuo kelkkareitit kunnostuisi ihan itsekseen, kun niillä kelkoilla pärryytellään?
On siinä taas asiantuntijat kommentoimassa..
Eri kone! paljon parempi kuin kaupungin ostama pikkukone. Hevosvoimia tuplasti enemmän ja kaksi kertaa niin suuri! Mitäs kaupunki osti huonon koneen, olisi antanut urakan tälle yksityiselle konemiehelle. Nyt se vaan yötä päivää höyläää meidän kelkkareittejä tasaiseksi että meillä raharikkailla olisi mahtava ajaa.. Kelkkailu on mukavaa ja köyhiä syletyttää kun keräämme uralupia ja niillä kertyneillä varoillla suuri ja mahtava rinnekone tasaa reittimme. Ilamankos hiihtäjät tykkää siellä suksia kalsareissaan..
Oletko sinä jotakin sukua sille etelän rahamiehelle joka sanoi aikoinaan Nätti Jussille, että rahaa on niin että voin ostaa vaikka koko lapin.
Nätti Jussi tuohon, että MINÄ KUN EN MYY.
Tiedämme että olet varakas :D
Ei syletä !
Jos olet nainen? Lähtisitkö kanssani kelkkailemaan joku päivä? Mentäis vaikka makkaranpaistoon? Tulisit kyytiin ja puhuttais siitä miten kallista on harrastaa kelkkailua..Ostan bensat =)
Pitihän tuon arvata että ILKKAHAN se siellä luuraa, ilmoittelen ensin Seiskalle että osaavat olla kuvaamassa TOUKASSA.
Sitten myöhemmin nuotiolla niitä hiilosmakkaroitasi paistamaan.
Ei vaiskaan en suostu, kuulut jo olevan pikku liemessä.
Vaan Hannu =). Ja ihan kabanossilinjalla mennään..
se vaan yötä päivää höyläää meidän kelkkareittejä
Tuohon voisi kirjoittaa että ei ole mikään niin
tyhmää kuin ajaa moottorikelkalla maastossa,
melua luontoon ja pakokaasuja, mitä hyötyä.
Sama asia kuin autolla ajaisi.
Mikään ei ole ikuista, ei etes sinun rahasi,
joku voi viedä ne.
..jos joku keikkaa suksesi? Milläpä köyhä ostat uuvet =)
Täällä Kajaanissa tuntuu olevan kummallinen käsitys siitä, että latuja ei tarvii enää kevättalvella huoltaa, kun ei kerran luntakaan sada. Ensin yöllä pakastaa ja päivällä sulattaa. Ladut on kierällä jäätiköllä eli hengenvaarallisessa kunnossa. Niitä pitäisi käydä rouhimassa, kun kerran luntakin vielä piisaa, mutta mitään ei tapahdu. Lumen puolesta hiihtokausi jatkuisi pitkälle huhtikuuhun, mutta latujen hoidon puolesta homma tyssää perinteisesti maaliskuun alkuun niin kuin nytkin.
Kaiken huipuksi koululaiset raahataan vasta nyt hiihtämään liikuntatunneilla - takuuvarma hiihtokammo jää kaikille jäisillä laduilla temppuamisesta. Lapset olisi pitänyt viedä hiihtämään kuukausi takaperin, kun oli vielä helppoja hiihtokelejä.
Jos nuo vehkeet kerran pellaa muualla, niin miksei Kajaanissa.Kannattaisi lukee ne manuaalit ennen käyttöä.
Tuskin Kajaanin kaupunki osallistuu kelkkareittien lanaukseen!! Suksimiesten "kateus" on ihan turhaa..
No kukas se sitten on ostanut latukoneen kelkkaurien kunnostukseen? Esim. Pöllyvaarassa voi jokainen käydä katsomassa, että latukoneen leveydeltä on vedetty kelkkauraa ja latukoneen murskaimen jäljet on selvästi nähtävillä.
Noh, niin ja olen muuten sitä mieltä, että laji kuin laji, verovaroja pitäisi käyttää enempi. Liikunnasta tulee hyvä mieli ja pysyy kunnossa.
Ostanut koneen urien kunnostukseen muunmuassa..Ja tekeekin pirun hyvää jälkeä..
kyllä se latukone on yksityisen omistuksessa oleva latukone ja puolet kalliimpi ja hienompi kuin persaukisen kajaanin kaupungin uusi lelukone.. moottorikelkkailu booli maksaa reittien kunjnostuksen ei kaupunki... ja booliin maksaa kelkkailijat ja yritykset jotka haluavat osallistua..
luistelua pöllyvaarassa ja lohtajalla kelkkauralla tämän urakoitsijan jäliltä, oli n. kk sitten leveä, kova ja tasainen baana! Ilman sarvia ja hampaita kun kävin aikaisin, ennen kuutta aamulla. Saiskohan uria hiihdellä jos boolille maksais... Miksi ei kaupungilla onnistu sitten vähääkään homma??
Ei sun tartte mitään maksaa, hiihdä vain mutta ota meidät kelkkamiehet sitten huomioon, äläkä töki sauvoilla niinku jotkut tekee..
Voi teitä onnellisia, jos kerran ajetaan hyvät urat!
Mistäs me saataisi laduille yhtä tolokku ladun tamppaaja? Pöllyvaarassa mentiin alkutalvesta aallonharjanteella ja lopputalvesta soppakulhon pohjalla (nyt tais jo koneet mennä kesälomalle). Aika käsittämätöntä, että täällä olisi lumien puolesta mahtavat olosuhteet hiihtää, mutta ladut on karmeat. Paljakasta tai Vuokatista voisi käydä kahtomassa mallia, että miten tehdään tasaista uraa, eikä tuommosta kynnöspeltoa kuten täällä. Niin ja maksaisin kyllä, jos sillä saataisiin parannusta aikaan.
Eikö kannattaisi kysyä tältä yksityiseltä latukoneen omistajalta tarjousta? Tekis kertavedolla leveen jäljen ja hyvän..
Hiihtäjä reitillä! Kelkkabooli on vuokrannut kelkkaurat talveksi maanomistajilta eli kelkkabooli on rinnakkais maanomistaja reiteille. Hiihtäminenhän on toki jokamiehenoikeus, ja kelkalla ajaminen taas ei. Kelkkareitit ovat tarkoitettu kelkkailemista varten joten kannattaa hiihtäjien ja koirienulkoiluttajien liikkua tosi varovasti ja tarkkailla kelkkaliikennettä,ettei satu sitten yhteen törmäyksiä ja sanomisia. Reiteillä on 60km/h nopeusrajoitus saattaa pimeässä paikassa ja pimeällä tulla vaaratilanteita varsinkin jos ulkoilijoilla ei ole heijastimia yms yms... ja koirat pitkässä "flexissä" juoksentelee reittiä laidasta laitaan tai jopa irti niinkuin joskus on nähnyt. Kelkoillakaan ei ole asiaa ajella hiihtoladuilla niin olisi suotavaa, jos hiihtäjätkin pysyisivät heille tehdyillä hyvillä laduilla ja niin kelkkailijat kuin hiihtäjätkin kunnioittaisivat toisiaan rehjan jäillä yms paikoissa. Erityistä varovaisuutta noudattaen.
Nykyiselle pullamössösukupolvelle pitäisi kaikki valmiina yhteiskunnalta, valmiille olette oppineet.Kohta huudatte perseenpyyhkimiseenkin kaupunkia avuksi.