Jos käsitin asian oikein, niin Volvo Pentan 3.7-litran neloskoneita on sekä kompressorilla turbolla, ja pelkällä turbolla (225 hp). Kiinnostaa tietää, mikä tuota kompressoria noissa 260hp ja 300hp -koneissa käyttää. Toimiiko se hihnavedolla sieltä samasta akselin päästä, mistä laturikin saa voimansa, vai onko siihen joku muu systeemi?
VP ja kompressori
5
823
Vastaukset
- KAD44
Minulla on KAD 44 260 hv 6 syl. ja kompressori kytkeytyy päälle sähköisen magneettikytkimen avulla n. 1700 rmp ja pois päältä n. 2300 rmp. Näin se antaa koneelle lisää vääntöä juuri liukuunnousussa. Tämän jälkeen turbo ottaa homman hoitoonsa. Käyttövoima kompressorille tulee hihnan avulla koneen kampiakselin päästä.
Systeemi toimii loistavasti ja olen ollut siihen tyytyväinen.- saa 1800 r.p.m:ään.
Miten kytkeytymisen saa 1900 r.p.m:ään.
Voisiko joku ystävällisesti auttaa? - 1900
saa 1800 r.p.m:ään. kirjoitti:
Miten kytkeytymisen saa 1900 r.p.m:ään.
Voisiko joku ystävällisesti auttaa?Miksi haluat niin korkealle kytkemään kompuran koska sillon jo pakokaaasu turbo alkaa ahtamaan. Sitä saa säädettyä siitä poksista mihin sähkö kaapeli menee, mutta en muista kumpaa siitä säädetään pois vai päälle kytkeytymistä.
saa 1800 r.p.m:ään. kirjoitti:
Miten kytkeytymisen saa 1900 r.p.m:ään.
Voisiko joku ystävällisesti auttaa?vippaskonsteja.kytkeytymis kierrosluku on aina sama, irti kytkentäkierroslukua voi säätää potikasta koneen päällä olevasta sulake/releboxista.
- Laitoin
saa 1800 r.p.m:ään. kirjoitti:
Miten kytkeytymisen saa 1900 r.p.m:ään.
Voisiko joku ystävällisesti auttaa?Minä laitoin kompressorin kytkimen taakse, tai siis releen taakse, mitä ohjaan kytkimellä. Hyöty on siinä, että saan sen tarvitessä pois päältä, jos haluan ajaa pidempiä aikoja vaikka 1800 kierroksella, niin ei tarpeettomasti ujella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514513Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1923157Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1042791Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis212763Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1452652Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos352057Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu541997Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121859En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131845Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381119