Seuraavana päivänä:
Mike lähti Vivin ja Natalien kanssa uudestaan salille, kun Toni tuli lenkiltä. ”Pitäkää hauskaa!” Toni toivotti mennessään suihkuun. Tultuaan suihkusta Toni söi pikaisen aamiaisen ja etsi tietokoneeltaan tiedot rannekorusta. Toni löysikin yksityiskohtaiset rakennetiedot ja tarkan mittakaavan hetken hakemisen jälkeen. Rannekoru on 14 karaatin kultaa ja siinä on 17 pientä eriväristä jalokiveä sekä pieni laattaa johon on kaiverrettu kuunsirppi. Toni soitti eräälle tutulleen Goldenrodissa ”Minulla on sinulle töitä. Tulen neljän maissa.” Toni sanoi, pakkasi tietokoneensa salkkuunsa ja suuntasi pitämään luentoaan. ”Haluan teidän pitävän pienen esitelmän huomenna. Olen valinnut teille jokaiselle oman legendaarisen pokémonin.” Toni huomautti oppilailleen näiden pakatessa reppujaan. Osa oppilaista huokaili kuulleessaan Tonin valitseman pokémonin. Oppilaiden lähdettyä luokkaan ilmestyi tohtori Langley, joka halusi jutella vielä Celebistä. ”Valitan Christopher, mutta minulla on sovittu meno.” Vähän ennen neljää Toni oli Goldenrodin kuuluisassa alikulkutunnelissa. Toni meni pieneen koruliikkeeseen ja hänet ohjattiin takahuoneeseen. ”Lee.” Toni sanoi iloisesti halatessaan siellä olevaa naista. ”Siitä onkin pitkä aika, kun olen viimeksi tarvinnut osaamistasi.” Toni kaivoi tietokoneensa esiin ja etsi rannekorun kaaviot. ”Haluaisin valmistavan tällaisen.” Toni sanoi kääntäen ruudun Leehen päin ”Sinulla on korkeintaan pari päivää aikaa valmistaa se...” ”Saat sen huomenna heti aamulla. Vieläkö käyt aamuisin lenkillä? Voisimme tavata puistossa joen lähettyvillä.” Lee keskeytti ja näytti paikan seinällä olevasta kartasta. Toni ja Lee sopivat hinnasta ja muutamasta yksityiskohdasta, minkä jälkeen he joivat teetä ja juttelivat kaiken maailman asioita. Vähän ajan kuluttua Toni lähti mieli ja rahapussi keventyneenä.
Rakas päiväkirja...
Tänään oli oikea hellepäivä, mittarissa oli varmaan lähemmäs kolmekymmentä astetta. Huh huh. Kävimme Vivin ja Natalien kanssa tänään salilla... ah kuinka ihanan viileä ilma siellä oli, luojalle kiitos ilmastoinnista. Saliottelu tuntui kestävän ikuisuuden, mutta Vivi hävisi viimein Withneyn Miltankille, siinä onkin hyvin koulutettu pokémon. Olimme kaikki harmissamme Vivin häviöstä, mutta Vivi sanoi yrittävänsä huomenna uudestaan. Lähdettyämme salilta suunnistimme hyvin ilmastoituun Radio Toweriin. Siellä oli juuri lähdössä opastettu kierros, jolla tutustuttaisiin radio-ohjelmien tekoon... tottakai osallistuimme sille. Emme olleet ehtineet aloittamaan kierrosta, kun kimppuumme kävi keltapukuisia rakettiryhmäläisiä. Koko ajan mietin olivatkohan nämä ne Giovanni-enon lupaamat hämäysapujoukot, mutta miksi hän lähetti pelkkiä aloittelijoita. Ei minulla ollut silloin paljon aikaa miettiä, kun Vivi jo lähetti Marillin matkaan ja Natalie Makuhitan. Pian olin itsekin ottelemassa täyttä päätä. Me voitimme ottelun ja – olen vieläkin innoissani – Carvanha kehittyi Sharpedoksi!!! Se on niin häijyn näköinen. Olin ja olen vieläkin hämmästynyt niin nopeasta kehityksestä, mutta nopeata tai ei minulla saattaa pian olla hyväkin pokémon Mistyä vastaan...
Mike's story (chapter 16)
Arma & Seadra
0
106
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1447228Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265035L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694472TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153533Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242341Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3411920Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241826Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91639- 681517
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581468