HONDA CBF 600 S-YAMAHA FZ6 S

Tietoja janoava

Harkinnassa on ostaa monen vuoden tauon jälk. mp. Vaihtoehdoiksi olen alustavasti kaavaillut Honda CBF 600 S tai Yamaha FZ6 S:ää. Mp. tulisi lähinnä matka-/ kaupunki ajeluun (ei siis kyykky pyörää). Pyörän pitäisi olla mukava ja helppo ajettava, pituutta itselläni ei ole kuin 172 cm joten sekin rajoittaa pyörän valintaa eli pyörä ei saisi olla liian korkea myöskään. Vaihtoarvollakin on vaikutusta valintaan. Budjetti on n. 4000-6500 €.
Kertokaa kokemuksia ja tietoja ko. pyöristä, mitä eroa on pyörillä?
Hyviä mp. linkki vinkkejä myös kaivataan, myös muita malleja voi ehdottaa ns. ekaksi pyöräksi, kiitos!

5

6333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä keski-ikäinen motoristi

      Moi! Jammusta mulla ei ole kokemusta, mutta mainitsemasi Hondan ostin uutena 3 vuotta sitten ja se on mulla edelleen. Tämä on mun eka pyörä ja hyvin on paikkansa lunastanut. Olen ajanut sillä radalla ja reissussa ulkomailla ja hyvin on toiminut. Rata-ajosta on paljon hyötyä - tulee kierrosten käyttö tutuksi, koska sitä tällä pyörällä saa tehdä. Käy ja kukkuu eikä toistaiseksi ole ollut mitään ongelmia. Kaatumaraudat asennutin jo ostovaiheessa ja se oli meikäläiseltä aloittelijalta ihan järkevä teko ;=) Pyörä on käynyt kummallakin kyljellä (pihassa ja paikallaan ...), mutta skraaduja on toistaiseksi vain kaatumaraudoissa. Säädettävä tuulisuoja on hyvä ja jaloilla on fantastiset "leputtimet" - mainiot varsinkin pidemmällä reissulla.

      • Mopomarru

        Molempia kiinnostuksen kohteitasi on verrattu MP Maailman numerossa 06/2006. Hondaa on ajettu myös saman lehden numerossa 01/2005.


      • pyörät
        Mopomarru kirjoitti:

        Molempia kiinnostuksen kohteitasi on verrattu MP Maailman numerossa 06/2006. Hondaa on ajettu myös saman lehden numerossa 01/2005.

        vertailtu bike 8/05 lehdessä, mukana oli hondan ja yammun lisäksi suzuki bandit 650 ja kawasaki z 750s.
        itse tuli ostettua viime syksynä käytetty -04 honda cbf 600s.


    • orgisti

      Moottoripyora.Org:in merkkikohtaisilta sivuilta kannattaa käydä hakemassa kommentteja näistä pyöristä.

      • jvl

        tiedoista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      249
      17377
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      180
      12358
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6111
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4955
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4955
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3635
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      23
      3612
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      40
      3138
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      145
      3113
    Aihe