Miten Ivy Leagueen pääsee?

åpli

Jos aikoo pärjätä omalla tieteenalallaan, on tietysti pakko opiskella Harvardin, Yalen tai Stanfordin kaltaisessa huippuyliopistossa. Muuten tulee jäämään pelkäksi nollaksi ja nobodyksi. Miten Suomesta yleensä lähdetään Ivy Leagueen?


Ivy League:

Brown University
Columbia University
Cornell University
Dartmouth College
Harvard University
Princeton University
University of Pennsylvania
Yale University

5

1639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei sama

      Ei noilla yliopistoilla mitään yhteishakua ole, joten suosittelen tutustumaan kunkin www -sivuihin. Eiköhän niistä löydy vataus kysymykseesi.

      Kalliiksi se todennäköisesti tulee. Lukukausimaksut ovat suuret ja päälle tulevat vielä vuokrat ja muut elämiskulut.

    • Sino

      Kuopukseni opiskelee Ranskassa, Pariisin Sciences Po:ssa ja tiedän, että Sciences Po:lla on sopimus Harvardin kanssa jonkinlaisen kaksois-master-tutkinnon suorittamisesta. En kuitenkaan tiedä tarkemmin, miten se käytännössä tapahtuu (ilmeisesti osa loppuvaiheen opinnoista suoriteaan fyysisesti Harvardissa), koska kuopus on paikanpäällä vasta ensimmäistä vuotta. Tästä tuli kuitenkin mieleeni, että ehkä muillakin eurooppalaisilla yliopistoilla on vastaavanlaisia sopimuksia amerikkalaisten huippuyliopistojen kanssa... ? Asia kannattaisi ainakin tarkistaa, jos on tosissaan kiinnostunut Ivy Leaguesta.

    • Kala87

      Eikös Cambridgen ja Oxfordin yliopistot olekkaan enää mitään? Olisivat vähän lähempänäkin.

      No joo, mainoksia ja brändäystä puolet tämän ketjun viesteistä muutenkin on...

    • Homo-Marski

      lihaksikas pää ja valkoiset hampaat.

    • kandipaatti

      Kyllä kuule Suomestakin löytyy huippututkijoita Leena Palotiestä lähtien. Viestisi lienee provo? Ihan Suomessa ovat nämäkin heput opiskelleet. Eikä kaikista Ivy League-jupeista huippututkijoita tule.

      Tieteen maailmassa merkkaa se, mitä teet enemmän kuin se, missä sitä teet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      184
      5052
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      24
      4453
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      257
      3034
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2922
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      54
      1853
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe