Auttakaa toki joku tästä ei kukaan kertonut pankkitiskillä. Oletin ilman muuta että ottamaani 150.000 euron lainapääomaa tarkistetaan ylöspäin inflaation myötä, eihän 150.000 euron laina tunnu enää miltään 20v kuluttua, miksei sitä nosteta?
Nostetaanhan vuokriakin koko ajan inflaation mukana niin että kohta on tuplavuokrat.
Mielestäni tämä järjestely sorsii pahasti vuokra-asujia ja suosii omistusasujia, missä on oikeudenmukaisuus. Eihän tätä menoa hullukaan asu enää vuokralla.
Nostetaanhan vuokriakin koko ajan inflaation mukana niin että kohta on tuplavuokrat.
Mielestäni tämä järjestely sorsii pahasti vuokra-asujia ja suosii omistusasujia, missä on oikeudenmukaisuus. Eihän tätä menoa hullukaan asu enää vuokralla.
Vastaukset 14
Vanhimmat
keskimääräinen inflaatio olisi 2,5%. Sinun keskimääräinen lainankorkosi on kuitenkin vähintään 3,5%, että et sinä tuossa ainakaan voitolle jää.
Asuntosi arvonnousu on sitten erijuttu. Mutta sitähän ei kukaan tiedä kuinka siinä käy. Itse en kyllä usko, että suuria arvonnousuja on 20 vuoden aikana näkyvissä.
pitkänaikavälin tarkastelulla. Sisään mahtuu ainoastaan pieniä hetkiä jolloin tapahtuu laskua nousun sijaan. Näillä pienillä hetkillä ei ole mitään merkitystä jos ei pakosta joudu myymään juuri silloin.
Paikallisosuuspankkiliitto
Päiväys 17.3.2008
Lasketun laina-arvion tiedot:
Pankki: Paikallisosuuspankkiliitto
Lainatyyppi: Asuntolaina
Lyhennystapa: Tasaerä
Lainamäärä: 300.000,00 €
Laina-aika: 30 vuotta, 0 kuukautta
Korko: 5,00 %
Kuukausittainen hoitoerä: 1.610,46 €
Ensimmäisen hoitoerän lyhennys: 360,46 €
Ensimmäisen hoitoerän korko: 1.250,00 €
Laina-aikana maksettavat korot yhteensä: 279.767,35 €
Onkohan asunnonarvo 30 vuoden kuluttua yli 600 000 €. Jos on sitten olet voitolla. Jos ei taidat olla häviöllä. Tähän päälle sitten vielä remontit.
Vaihtoehdot:
- X euroa käteistä asuntoon nyt.
- X euroa lainarahaa 3,5 korolla asuntoon nyt.
Inflaatio 2,5%.
Laina-aika: 20 vuotta.
Korkoja menee (annuiteetti): ~39%
Rahan arvon muutos: ~ -60%
Reaalista maksettavaa huomioiden korot: 85%
Antamillasi luvuilla tulee reaalista voittoa lainaa ottamalla noin 15% 20 vuoden aikana.
Se, miten asuntojen hinnat kehittyvät ja miten tuon rahan olisi voinut sijoittaa muualle, ei kai ole kovin olennaista?
Olennaista on se, että ostava voittaa aina pitkällä tähtäimellä verrattuna vuokralla asuvaan. Ostoajankohta on toki merkityksellinen, mietittäessä kuinka paljon voittaa...
mitään selvää. Faktat puuttuu. Paljonko asuntojen arvo nyt sitten nousee 30 vuodessa? Voisitko sanoa sen.
Tää nyt on kuiteskin yläkanttiin laskettu.
mutta ehkä 30 vuoden laina aika on vähän liikaa.
taas laskettuna 4,5% korolla ja lyhennyksen määränä summaa 2000€/kk kuulostaa aivan eriltä.
tällöin korko olisi 18 vuoden lainalle 139 359,02
eli yhteensä 439xxx€
kumma että et laskenut heti suoraan 50 vuoden ajalle 70euron kuukausilyhennyksellä.
300keur asuntoa pitää kylläkin lyhentää kunnolla kerrallaan jos meinaa. jos ei meinaa, ei välttämättä ole varaa sellaista ostaa..
jos nimittäin ajatellaan että mainitsemalla 1.610,46 €
kuukausierällä lyhentää 150000€ asunnon
Lainamäärä: 150 000,00 euroa
Laina-aika: 9 v 10 kk
Kuukausierä: 1 600,00 euroa
Vakuutusmaksun vaikutus/kk:
Todellinen vuosikorko: 4,9 %
korkoina 39000.
Eli toisin sanoen 300 000€ asuntoja pitääkin lyhennellä vähän enemmän , että se on järkevää.. mutta ymmärtäähän tuon nyt tuhnun laskemana, että ei siitä järkevää saa, kun ei tuhnulla ole varaa sellaista maksaa
ja 2000€ lyhennys onnistuu nätisti, kun aviopareista molemmat on töissä.(ainakin hyvin kouluttautuneilla jne)
olisikohan Matti vanhasellakin varaa lyhentää tuota 2000 €/kk kun hänen palkka on 13950€/kk???
Taas palataan siihen että kun sulla ei raukka ole varaa, niin kitiset. mutta eipä kyllä minullakaan juuri olisi varaa tuollaisen lainan järkevään lyhentämiseen..
ja sehän tarkoittaa sitten sitä että asun pultsarilähiöisessä neukkuhomeputkiremppaläävässä?... koska on vain kaksi ääripäätä tuhnun aivoissa
vuokralla a
maksamaan liksastasi korot ja lyhennykset, ihan itse saat maksaa, don't worry. Ja hei: käsittääkseni myös velallisilla on muuta elämää eli inflaatio tarkoittaa muihin menoihin lisää rahareikiä. Ja jos vuokra nousee inflaation verran, so what? Nousevathan palkatkin. Ja jos käy niin, että palkat ei nousisikaan, on sekä vuokra- että omistusasujan kiristettävä vyötä, etenkin jos inflaaatio laukkaa kovaa.
lähtien inflaatio maksaa lainanlyhenykseni.
Myivät perkele kämppäni sitten pakkohuutokaupassa. Harmittaa...
...asian.
Totta kai minä ja vuokratuhnu maksamme maitolitrasta enemmän kuin viime vuonna, eli näin inflaatio vaikuttaa. Hyvin päätelty. Palkatkin oletettavasti molemmilla nousevat keskimäärin yhtä paljon, vaikka toki tuhnuissa hyvätuloisten osuus pieni onkin.
Silti oleellinen unohtui:
Vuokra nousee tasaisen varmasti, usein jopa vuosittain = inflaatio vaikuttaa siis negatiivisesti.
Lainanlyhennys EI nouse, ei ikinä: Inflaatio vaikuttaa.....positiivisesti.
Mietipä huviksesi aikaa kymmenen vuoden päähän...lainanlyhennys on pysynyt ennallaan ja vuoksrat ovat nousseet varovaisesti arvioiden kolmanneksen. Laitetaan tähän päälle vielä vaisu oletus asuntojen hintojen noususta, eli vaikka vain neljännes nykyhintojen päälle, niin ei se omistaminen (siis lainanotto), niin pöllö vaihtoehto ole, kun niitä vaihtoehtoja ei montaa ole...
vuosi vuodelta pienemmältä, etkös nyt hiffaa. Pääoma pysyy samana ja reaaliarvo senkus laskee. Vuokrissa ei käy näin, ellet neuvottele vuokrasopimusta, jossa kk-erä on kiinteä seuraavat 30 vuotta.
...palkat eivät vain nouse. Näin ollen et hyödy inflaatiosta yhtään mitään, vaan päinvastoin elintasosi laskee kuin lehmän häntä.
...niin se on harmillista sinun kannaltasi. Etenkin kun meillä muilla, niin tuhnuilla kuin omistusasujillakin, palkat nousevat joka ikinen vuosi.
Millä alalla muuten satut toimimaan, jos liksasi ei nouse lainkaan??? Ettet vain ole "kortistoalalla"?
Tässä ja nyt että jokainen voi ihan itse vaikuttaa henkilökohtaiseen inflaatioonsa ihan omilla valinnoilla.
Meikäläinen on juuri valmistumassa oleva insinööri. Aloituspalkka on pysynyt samana vuodesta 2003 asti, eli noin 2500€. Aika harva pääsee edes noihin summiin.