Onko kellään kokemuksia aurinkokeräimien käytösta, puulämmityksen yhteydessä. Minulla on alapalo 1800 litrainen varaaja kuparikierukka aurinkolämpöä varten. Lämmittääkö aurinko varaajan kuumaksi, ylhältä ja alhalta 1 vrk:ssa. Lämpiääkö ollenkaan pilvisellä säällä. Haluaisin sijoittaa uusiutuvaan energiaan. En välttämättä halua säästää lämmityskustannuksissa, vaan työmäärää kesä kuukausina. Minulla on jo nyt edullinen lämmitystapa.
Aurinkokeräin kunniaan
alapalo
147182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aurinkoenergiaa se puuenergiakin on. Fotosynteesin avullahan ne puut kasvaa. Työmäärä on tietysti oma juttunsa.
..aiemmin käsiteltiinkin aika laajasti, hyvin saat tuon pytyn kuumaksi keräimillä ja että kustannukset pysyy kurissa joudut kytkemään tuon varaajan niihin keräimiin lämmönvaihtimen välityksellä
Päivässä tuota pyttyä ei kannata unelmoida saada ladatuksi täyteen, siihen ei varmaan ole edes tarvetta, tuollainen pytty päivittäin täyteen ladattuna riittää jo pienelle kerrostalolle käyttöveden tuottamiseksi
mutta varaajan koko vain kuutio ja alapalokattila.
Jos pystyt niin laita sen keräimen kierukka puoleen väliin tai jopa reilusti ylemmäs, ei sun kannata yrittää kuumentaa ihan alhaalta asti.
Vie se kuuma vesi heti varaajan yläosaan sekoittamatta koko pyttyä, pääset vähemmillä keräimillä. kuumavesi kuitenkin riittää kun se kerrostuu.
Itsekkin meinaan nyt kesällä lisätä toisen kierukan varaajan keskelle ( kun sen enimmäisen tein ohjeiden mukaan alas )ja kytken sarjaan, silleen, että ensin lämpenee ylimmäinen ja jos jotain jää niin se menee alas. Tästä nykyisestä on nyt kahdenkesän kokemus ja tuon muutoksen se vaatii.
Mulla on ne keräimet jus sitävarten, että kun klapeilla lämmitän talvikauden niin sitä haluaa päästä jo keväällä ja kesällä muihin, kuten puutarha hommiin etc.
...myös hyvä! ;)
Kaikilla ei pysy kolvi käsissä, siksi tuota lämmönvaihdinta tarjosin,ja säästyy siltä ettei tarvi pyttyyn koskea lainkaan,
Onko sinulla millainen automatiikka tuohon latauspiiriin, ihan vaan viattomasti kaupantoivossa kyselen ;)
Ostin sen Rica,lta. Luutavasti saksalainen manuaalin tekstistä päätellen, on kylla suomennettukin siellä mukana.
Miten on joko olet laittanut itse sen toisen aurinkokierukan sinne varaajaan?
Olisko näin että sillä saatais varaajaa pidettyä pidempään kuumana(yläosasta)syksyllä ja keväällä....?
itse ajattelin että jos vielä laittais venttiilit kierukoiden väliin niin että niitä vois käyttää kuin sähkövastuksia joko yhdessä tai valinnaisesti toista vain,,, vuodenajasta riippuen.
Sain juuri eilen viidenaikaan valmiiksi keräiten lisäyksen ja pinta-ala tuplaantui. Odotan tänään jännityksellä kuinka ...keleesti sitä lämpöä oikein tulee. Saataapi pitää tuhlata liika kosteiden tilojen lattialämmitykseen ja hyvä niin.
En laittais siihen väliin mitään venttiilä, ylempi luovuttaisi ensin lämpönsä ja jos jotain jää se menisi menisi alemman kautta veteen, se kuinka paljon sitä riittäisi sinne alas siihen vaikuttaisi veden kuumuus siinä ylemmän kohdalla. Kuitenkin se lämpötila-anturi on sen alimmaisenkin alapuolella, toinenhan on keräimissä ja näiden lämpötilojen erollahan sitä kiertovesipumppua ohjataan.
perinteisiä tasokeräimiä vai tyhjiöputkimallia?
aktiivinen keräinpinta-ala yhteensä? varaajan koko?
Mun systeemissä 6kpl perinteisiä keräimiä joissa aktiivinen pinta-ala 11 neliöä, varaaja 2000litraa.
energiamittari kytketty 25.5-08 alkaen järjestelmään.
esimerkki toukokuun lopusta:
28-31.5 pumppu pyörinyt 32 tuntia a=61w/h
pumpun kulutus 1,952kwh
keräimistä saatu energia 146kwh
nyt kun aurinko on paistanut oikein niin varaaja on illalla 70 astetta lämmin koko alaltaan.
neljä kpl noin 7,3 m2 ja kuution varaaja, sieltä sitä tulee. Tarttiskin hankkia energiamittari, kerros merkki ja malli sekä mistä hankit.
jos on aurinkoista.Noin isolla varaajalla tosin riittää pari aurinkoista päivää viikossa.Meillä oli 1,3 kuution varaaja ja vanhoista lämpöpattereista kokeilymielessä kyhätty 12m2 keräin etelänpuolen katon lappeella ja muutama kesä lämmitettiin ihan auringolla.Yhden aurinkoisen päivän aikana varaajan lämpö oli iltasella 70 astetta.Meidä systeemi oli siitä huono kun kierrätettiin suoraan varaajan vettä katolla patteriverkon kiertopumpulla niin keräimen patterit piti talveksi tyhjentää ja jotain 4 vuoden käytön jälkeen kerääjässä käytetyt vesipatterit ruostu talven aikana puhki.Mutta "oikealla"kerääjällä ja suljetulla kierrolla ei ole tätä ongelmaa
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000009&posting=22000000032568041&view_mode=flat_threaded
tulin siihen tulokseen että poltan silti kesälläkin puita.
Mainoksen mukaan tuottaisi 2x730kWh/vuosi=1460 kWh.
Sähköllä se tekisi alle 200 eur vuodessa.
Luultavasti kesäkuumalla osa energiasta menisi hukkaan ellei halua illalla seisoa tuntia "ilmaisessa" suihkussa.
En tiedä mitä tollaiset paneelit kustantaa, mutta itse voisin maksaa niistä asennuksineen ja varaajineen max 2000 eur, jos niissä ei ole kummempia huoltokustannuksia, eikä tartte käydä pölyjä pyyhkimässä.
Kestoiän täytyy olla väh 25 vuotta.
Haluaako joku myyjä tehdä tarjousta....
Puhutaan eri asiasta. Aurinkokeräin on vesi kiertoinen kerääjä, jolla lämmitetään lämminvesivaraajaa. Vesivaraajalla lämmitetään käyttövettä ja lattialämmitys putkistoa. Sähköpaneeli, josta kerroit varataan akkuja, ja käyttösähköä. Paneelin tuottama energiamäärä on huimasti pienempi kuin lämmöä keräävän vesikiertoisen keräimen.
Puhuin kuitenkin samasta asiasta. Paneeleilla ei tollaista sähkömäärää saisi kuitenkaan.
Otin laskelmat täältä:
http://www.ksm.fi/tuotteet/satasolaraurinkokeraimet