minne on kadonnut virpojat?

shp p-k

meillä ei käynyt ketään virpomassa vaikka asutaan lapsiperheiden ympäröimänä! eikö lapsille enää kelpaa makeiset ja pikku hilut pajun oksia vastaan? vai hävettääkö lapsia nykyään niin paljon? hieman oon hämilläni, itse juoksentelin 10- vuotiaaksi asti ovelta ovelle, monesti meni ovi nenän edestä kiinni, mutta aina oli joitakin jotka palkitsivat pikku noidan pääsiäis munilla.. voi voi, jäi siunaukset saamatta, mutta jäipähähän itselle enemmän kindereitä, nam

6

864

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovikoodien takia

      Ihanasti puketuneita virpojia meni pihalla ja kadulla edestakaisin mutta ovikello ei vain soinut. Oman talon lapset vain tiesivät ovikoodin mutta naapuritalojen lapset eivät.
      Pitäis olla jo alaovella joku "merkki", että tässä rapussa asuu ystävällisiä ihmisiä, tervetuloa virpomaan.
      Ehkä vielä omaan oveenkin joku merkki,että uskaltaisivat tulla. Lapset ovat saattaneet kauhistella huumehöyryissään ja kaljapöhnässä oven avanneita rappiomiehiä ja -naisia!
      Liiallinen rahan ja suklaamunien jakaminen rämettää hienon perinteen. Jos oven takana on kerralla vaikkapa seitsemän pikkutyttöä korit ojossa, voi suklaamunien hankkiminen viedä kymmeniä euroja. Mielikuvitusta käyttäen voi muutakin "palkkaa" antaa.

      • oivallinen juttu

        Itse en kovasti virpojia kaipaa, joten en ovea avaa. Tästä ei koidu harmia kellekkään. Mutta jospa ovessa olisi jonkimmoinen merkki, kun ollaan valmiina virvottavaksi, niin trullit tulisi suoraan oikeille oville ja saisivat virpoa palkkiokin tipahtaisi. Ovikoodikin voitaaisiin vaikka "muuttaa" virvontapäiväksi ihan vakioksi ja sitten palauttaa takaisin tavalliseen yhdistelmään. Vaatisi joko ohjelmoinnin ja huollon piipahduksen muuttamaan koodia. Huolto voisi tietenkin laittaa oven lukon makaanisesti AUKI tilaan...

        Ostan ehkä mingon munan itteleni, kun tulevat tarjoukseen. Melkos arvokkaita ovat, mutta hyviä.


      • Nimetön
        oivallinen juttu kirjoitti:

        Itse en kovasti virpojia kaipaa, joten en ovea avaa. Tästä ei koidu harmia kellekkään. Mutta jospa ovessa olisi jonkimmoinen merkki, kun ollaan valmiina virvottavaksi, niin trullit tulisi suoraan oikeille oville ja saisivat virpoa palkkiokin tipahtaisi. Ovikoodikin voitaaisiin vaikka "muuttaa" virvontapäiväksi ihan vakioksi ja sitten palauttaa takaisin tavalliseen yhdistelmään. Vaatisi joko ohjelmoinnin ja huollon piipahduksen muuttamaan koodia. Huolto voisi tietenkin laittaa oven lukon makaanisesti AUKI tilaan...

        Ostan ehkä mingon munan itteleni, kun tulevat tarjoukseen. Melkos arvokkaita ovat, mutta hyviä.

        vaan olivat pahantahtoisia vieraita talojen navetoissa. Yrittivät taioilla viedä naapurin karjaonnen ja siirtää peltojen kasvua itsellensä. Saattoivat silpoa lehmän utareita ja leikkasivat karvatuksuja.
        Virpojatyttöhän toivottaa taloon pelkkää hyvää ja liikkuu julkisesti päiväsaikaan.
        Kuulin muuten vuosia sitten somalipojasta, joka paljaan koivunoksan kanssa paineli myös suklaan toivossa naapurintädin ovelle.
        Eikös alunperin ensin virvottu ja vasta myöhemmin tultu erikseen palkkaa perimään, jolloin talonväki oli ehtinyt tarjottavaa erikseen miettimään.
        Hyvästä virpomisesta kunnon palkka ja aneemisesta esityksestä vähän vaatimattomampi.


    • Sama ongelma :( ei tulleet virpojat meille käymään! Paljon varasin suklaamunia ja muuta hyvää, mutta täytyneepä syödä sitten itse. Muistan myös kuinka itse pikkuisena kiertelin värikkäiden oksien kanssa. :) hauskaahan se oli. Olisiko nykyisillä lapsosilla jo liian varhain tapana ryhtyä "aikauistumaan", jolloin myös nolous on se karmivin asia. Vai voisiko olla paikkakunnasta kiinni? Joensuussa virpojia 0, asuessani Helsingissä 100. Mitä mieltä?

      • Nimetön

        kun oikeaoppinen virpominen on juuri itäistä perua. Länsi-suomalaista perinnettä taas on naapurin kadehtiminen ja yöllinen trulleillu ja pahanteko toisen navetoissa ja lampoloissa.
        Kumpulassa,Metsälässä,Pasilassa ja Maunulassa näin tosiaan ainakin sata virpojaa. Läntinen halloween ja Harri Potter- kulttuuri näkyivät myös sotkeutuneen omiin kansallisiin perinteisiimme.
        Kyllä sinun on ne suklaamunasi itse syötävä, sillä tuote ei kestä seuraavaan Palmusunnuntaihin odottelua pilaantumatta.


    • sossustakin

      vähän enemmän avustusta jouluna ja pääsiäisenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2630
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      43
      2220
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      938
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      595
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      512
    Aihe