Sama tilanne on pian suomessa. Meillä tullaan tarvitsemaan miljoonia maahanmuuttajia, kun suuret ikäluokat jäävät eläkkelle. Siinä eivät mitkään Halmet tai muut oikeustoPELLET auta. Ja mitä muita vaihtoehtoja edes meillä on, kun suomalaiset nuoret opiskelevat pitkään valtion kustannuksella, ja nyrpistelevät nenäänsä kunnon työlle, jolla tätä yhteiskuntaa pidetään pystyssä:
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/artikkeli/1059379341359
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/artikkeli/1059379341359
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuo hoiva-ala on semmonen että vähän aikaa sinnekin opiskelevat.
Itsekin opiskelin kunnes rahat loppu mistä lähtien olen ollut työtön kun kouluja käymäti ei töitä lyödy. Suomessa ei ole työvoimapulaa tulossa tuollekaan alalle.
Ainoastaan korkeimmin koulutetuista on pulaa. Syy on valtio joka ei kouluta vaan pakottaa työttömiksi ja surkeisiin ammattikouluihin vaikka ne maksavat moninkerroin korkeakoulutuksen verran.
Hyssälän kommentti asiaan:
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/artikkeli/1059379341353
Olisiko muuten parempi jättää opiskelematta ja lojua työttömänä? KYLLÄ, koska opiskelija saa valtion tukea 0-193 €/kk netto amiksessa ja lukiossa ja korkeakoulussa 0-225 €/kk netto, kun taas työtön saapi n. 300-500 €/kk soppalan maksamat sähkölaskut, terveydenhoitomenot yms.
Eli jotkut ovat ratkaisseet tämän opiskelemalla avoimessa parit aprot ja pääainetta aina cumuun asti. Sitten kirjoille ja laudatur opinnot jäljellä.
Tuet soppalasta ja opiskelutahtina sopivan hidas, jottei ko. tuki lähde. Plussana
- aikaa harrastaa
- ei pääsykokeita
- parempi elintaso
- aikaa tehdä pimeitä hommia sivussa
- aikaa matkustaa halvan elintason maissa tulot riittää helkutin hyvin
ovat kyllä niitä pahempia pummeja mutta toisaalta nehän eivät mitään kunnollista työtä tee -nyrpistelevät kaikelle missä pitäisi tehdä jotain muutakin kuin juoda punkkua ja jorista joutavia. Käsittääkseni ensimmäisen viestin lähettäjä kaipaili nuoria ns. duunari ammatteihin janiihin ei taida soppalan tuella missään avoimessa approja lukemalla päästä.