Sama tilanne on pian suomessa. Meillä tullaan tarvitsemaan miljoonia maahanmuuttajia, kun suuret ikäluokat jäävät eläkkelle. Siinä eivät mitkään Halmet tai muut oikeustoPELLET auta. Ja mitä muita vaihtoehtoja edes meillä on, kun suomalaiset nuoret opiskelevat pitkään valtion kustannuksella, ja nyrpistelevät nenäänsä kunnon työlle, jolla tätä yhteiskuntaa pidetään pystyssä:
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/artikkeli/1059379341359
Ruotsissa hoiva ala kelpaa vain maahanmuuttajille
4
235
Vastaukset
- juissi
mutta palkkaus on näissä "kunnon töissä" niin huono, että edes työn merkityksellisyys ei enää kiinnosta, vain siitä saatava palkka. Selviää vielä vähemmällä ruumiillisella rasituksella ja ei tarvitse pelätä joutuvansa pidetyksi tyhmänä, kun käy paljon koulua, ei käytännöllisyyttä niin arvosteta.
- peksi
Nythän ne maahanmuuttajatkin sitten vihdoin saadaan töihin ja pois sossuntuilta! Säästyy ne sossunvarat sit vaikka niitä tarvitsevien suomalaisten tarpeisiin.
Loistavaa.- Linda
Aivan loistavaa puhetta. Itse olen hoito alalla, ja duunareita kaivataan. Yhtä paska porukkaa ne snobi ihmisetkin on.. Tästä vois väitellä vaikka loppu elämän.
- Fossa Navicularis
Linda kirjoitti:
Aivan loistavaa puhetta. Itse olen hoito alalla, ja duunareita kaivataan. Yhtä paska porukkaa ne snobi ihmisetkin on.. Tästä vois väitellä vaikka loppu elämän.
Täällähän kuulee oikein asiallista ja kantaa ottavaa keskustelua - huippua! Erityisesti hoitoalalla perushoito vaatisi reippaasti lisää resursseja ja maahanmuttajat pitäisi toivottaa avosylin vastaan!
Muista Linda kuitenkin, että kouluttautuneet eivät aina kuitenkaan snobeja ole. Itsellä vuosi lääketiedettä pohjalla ja kesän viettänyt nyt vuodeosastolla perushoitajana. Arvokasta oppimista ja mielenkiintoista työtä. Tyvestä puuhun se oravakin kiipeää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882