VANHUKSET JA NETTI

Mitä mieltä olette siitä, että ikäihmiset valtaavat keskustelupalstat ja galleriat? Perusteluja!
4457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nyt tää Night of the Living Death on siirtynyt laajakaistalle :(

Äänestä
  • HAJOS tohon repliin :DD:D:DD night of the living dead online: D

    Äänestä

koskaan ei voi tietää et millon joku pappa tai mummo vastaa menis vanhain kotii viettää sitä aikaa eikä chateissä huoritella tai yrittää muutakaan ja pervot papat vois mennä jonnekki muualle ku niiitä riittää ihan helvetisti...eli mun mielipide on että mummot ja papat vois unohtaa tietokoneen käytön siis mihin tää maailma on menossa!?!?!?!?!!? en tajuu oikeesti KAKARAT YRITTÄÄ OLLA VANHOJAA JA VANHUKSET YRITTÄÄ OLLA NUOREKKAITA!!!!!miettikkää nyt tätä menoo huhuh!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Minulla ei ainakaan ole mitään sitä vastaan..
Kaikilla on oikeus käyttää internettiä ja keskustelupalstoja jne.
Jotenkin sain kuvan viestistäsi että sinulla olisi jotakin tätä vastaan? Miltäs tuntuisi jos joku "vanhus" alkaisi väittämään esimerkiksi vaikkapa sellaista että nuoret eivät ole tervetulleita kirjastoon? Perinteisestihän kirjastoja on pidetty ikäihmisten paikkana, ja internettiä nuorten paikkana.
Nykyään kuitenkin kirjastoissa on tietokoneita, dvd lehtiä ja oleskelutiloja. Näiden ansiosta usein nuoret viihtyvätkin hyvin kirjastossa.

Internet taas tarjoaa nuorten lisäksi myös vanhemmalle väelle paljon mielenkiintoista sisältöä, kuten juuripa vaikka keskustelupalstat. Keskustelupalstoilla on mukava rupatella ajankohtaisista asioista, tapahtumista ja uutisista, muiden samoista asioista kiinnostuineiden henkilöiden kanssa.
Kuvien laittamista gallerioihin en pidä järkevänä, oli ikää kuinka paljon tahansa. Mutta joillakin saattaa olla erilainen käsitys gallerioista. Esimerkiksi vanhempi ihminen voi pitää irc-galleriaa mukavana nettialbumina tms.. Kun taas nuoremmille se on ihqudaa ystävien kohtauspaikka.

Joten miksi internetin keskustelupalstat tai galleriat pitäisi olla vain nuorille?? En näe siihen mitään syytä.

Toisaalta, eikö "vanhuksien", eläkeläisten kannattaisi viettää aikaansa hiihtäen, kalastaen, lukemalla hyviä kirjoja, tapaamalla ihmisiä jne..? Se on jokaisen oma asia..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hellokittty kirjoitti:

Mitä mieltä olette siitä, että ikäihmiset valtaavat keskustelupalstat ja galleriat? Perusteluja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu