Matti Heikkinen

Niinpä. Innostuin kovasti koulukaverin pojan huikeasta hiihdosta eilen mc loppuhuipentumasta. Kukahan kertoisi, mistä saisin tulokset, joista selviäisi, miten mahdottoman kovaa Matin meno oli. Meinaan, että taisi olla päivän parhaita vauhteja, koska hiihti kärkipäätä kiinni yli minuutilla. Tarkoittaa siis, että esim. Sami, joka oli myöskin nopeimpia (myös Ville)hävisi Matille reippaasti.

Selvää siis on, että Matti oli varmasti nopein ainakin kaikista 20 joukkoon hiihtäneistä, mutta tekikö joku hännillä vieläkin selvempää jälkeä.
52456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Helpostihan se kävi, kun vain viitsin etsiä, eli sieltähän se löytyy hiihtoliiton sivuilts fis:in tuloksien kautta.

Ja aivan oikein; Matti oli jopa "suvereeni" sunnuntain kisassa. Vitoz ja Bauer eivät olleet npoeimpien joukossa, mutta..
Matti Heikkinen 0,00
Sami Jauhojärvi - 0,20
C. Hoffman - 0,36
Ville Nousiainen - 1,02
Piller Cotterer - 1,07
Dicentta - 1.18

Toiset jäivät sitten vielä kauemmaksi. Taisi Suomen pojilla olla kapulat kunnossa, mutta ainahan se on tärkeämpi, mitä on suksen päällä. Mattihan muuten hiihteli Toni Roposen nurkista löytyneillä suksilla.

Äänestä
  • Tuollaisella kelillä ratkaisee eniten nimenomaan sukset. Sillä kelillä ei luistamattomalla suksella voi olla nopein vaikka olis suksen päällä millainen menijä tahansa. Kokemusta on...Tuolla kelillä on mulla tullut aina seinä vastaan. Liekö vika suksissa vai voiteissa?

    Äänestä

  • zippoca kirjoitti:

    Tuollaisella kelillä ratkaisee eniten nimenomaan sukset. Sillä kelillä ei luistamattomalla suksella voi olla nopein vaikka olis suksen päällä millainen menijä tahansa. Kokemusta on...Tuolla kelillä on mulla tullut aina seinä vastaan. Liekö vika suksissa vai voiteissa?

    että täytyy olla kapulat kunnossa, että tuollaiseen pystyy. Näitä ihmeonnistymia sattuu useinkin, sillä jos yrittämässä on esim. 70 hiihtäjää, niin yleensä sieltä löytyy ylisuorituksia, esim. Kaskztanin poika Lahdessa.

    Mitä suurimmassa määrin on aivan sattuman varainen juttu, että jokin suksipari saattaa olla juuri se "superi". Minulla on noin 20 vuotta vanha Fisherin pari luisteluhiihtoon, josta suksen myyjä ammattilainen sanoi, että niistä löytyy suurinpiirtein kaikki viat, mitä suksessa voi olla. Kuitenkin ne ovat käsittämättömän liukkaat tällaisella kevät talven "römpsykelillä". Johtuu esim. ainkin siitä, että niissä on kaksoisjalkavuutta, eli märkä imu ei ole niin paha, kun painealue välillä katkeaa.

    Äänestä

  • löytyneet Dalenin nurkista eikä Ropposen?

    Äänestä

  • ne sukset kirjoitti:

    löytyneet Dalenin nurkista eikä Ropposen?

    että niin oli. Joka tapauksessa juuri noista "nurkasta" löytyneistä oli kuitenkin kysymys.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rekke. kirjoitti:

Niinpä. Innostuin kovasti koulukaverin pojan huikeasta hiihdosta eilen mc loppuhuipentumasta. Kukahan kertoisi, mistä saisin tulokset, joista selviäisi, miten mahdottoman kovaa Matin meno oli. Meinaan, että taisi olla päivän parhaita vauhteja, koska hiihti kärkipäätä kiinni yli minuutilla. Tarkoittaa siis, että esim. Sami, joka oli myöskin nopeimpia (myös Ville)hävisi Matille reippaasti.

Selvää siis on, että Matti oli varmasti nopein ainakin kaikista 20 joukkoon hiihtäneistä, mutta tekikö joku hännillä vieläkin selvempää jälkeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu