Ruotsin kielen infinitiivi ja att

jag...jag...jag

Hei tarvitsisin pikaisesti apua ruotsin kielen att- sanan ja infinitiivin kanssa. Milloin käytän att ja milloin en, löytysikö jotain selkeää sääntöä?

Kirja mainitsee ,että att ei tule seur. verbien kanssa: få, kunna, måste, ska, vilja, behövä, bruka, hinna ,orka ja tänka, mutta tiettävästi ruotsissa on muitakin apuverbin kaltaisia verbejä?

Pärjäänkö kokeessa, sillä osaan taivuttaa kaikki sanat, hallitsen kieliopin (infiniitivi att, prepositioilmaisut) ja fraasit. Onko hyötyä kirjoittaa kappaleet ruotsiksi?

Täck för hjälpen!

12

14178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • finLÄNDARE

      Meirän kirjassa lukeepi näin:

      Verbin perusmuotoon kuuluu att-partikkeli: Att äta är viktigt. Tietyissä tilanteissa att-partikkeli jätetään pois.

      1. Kun infinitiiviä edeltää apuverbi: få, kunna, måste, ska, vilja sekä borde.

      2. Kun infinitiiviä edeltää apuverbin kaltainen verbi: behövä, bruka, börja, få, hinna, hoppas, lyckas, låta, låtsas, orka, tänka, våga, vägra, önska.

      3. Kun infinitiiviä edeltää jokin seuraavista verbeistä: besluta, fortsätta, försöka, glömma, lova, lära, lära sig, slippa, sluta.

      4. Kun objekti edeltää infinitiiviä, esim. Vi såg honom mata rävarna.

      Opettelin nuo, ja hyvin meni! :)

      • Anonyymi

        eli kohdat 1-4 :ssä att- jää pois


      • Kiitos hyvästä vastauksesta! Innostuin itse palauttelemaan ruotsin kielen taitoani DuoLingon avulla - menossa jo 82. perättäinen päivä - ja törmäsin samaan kysymykseen. Duolingossa kielipari on ruotsi/englanti. On tosi mielenkiintoista nähdä ja oppia miten ruotsi kääntyy englantiin ja päinvastoin. Itäsuomessa asuvana umpisuomalaisena on yksinkertaisesti vain hauskaa osata läntisen naapurimaan kieltä ja kulttuuria. Ei aina tarvitse ajatella, onko jostain kielestä tai mistä tahansa asiasta jotain välitöntä hyötyä.


    • että pitää

      Viettää aikaa tuon pienen kielen opiskeluun kun pitäisi opiskella kunnolla joko englantia tai kiinaa.

      • ><><><><><><><><><><

        Ruotsi on vaan paljon parempi kieli kuin joku englanti.


      • Kommenttia vaan
        ><><><><><><><><><>< kirjoitti:

        Ruotsi on vaan paljon parempi kieli kuin joku englanti.

        Ei kannattas nostaa ikivanhoja viestejä ylös mut Ruotsilla ei pärjää maailmalla Englannilla tulee toimeen esim. kaikilla lentoasemilla.


      • ><><><><><><><><><><
        Kommenttia vaan kirjoitti:

        Ei kannattas nostaa ikivanhoja viestejä ylös mut Ruotsilla ei pärjää maailmalla Englannilla tulee toimeen esim. kaikilla lentoasemilla.

        Tarkoitin vain, että kielenä ruotsi on parempi. Valitettavasti sillä ei pärjää ja joutuu opiskelemaan englantia, joka on monessa suhteessa huonompi.


      • Anonyymi
        ><><><><><><><><><>< kirjoitti:

        Tarkoitin vain, että kielenä ruotsi on parempi. Valitettavasti sillä ei pärjää ja joutuu opiskelemaan englantia, joka on monessa suhteessa huonompi.

        millä perustelet englannin olevan huonompi?


    • jumalautaperkele

      perkele

    • yolo123kio

      en osaa auttaa

      • 2008. Autisti.


    • Anonyymi

      XDDDD

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2479
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      74
      2331
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1314
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      113
      1144
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      72
      1108
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      233
      997
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      929
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      11
      864
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      799
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      796
    Aihe