Mitä mieltä Varkautelaiset suurten koirien omistajat.Poika oli koiran kanssa samasta perheestä.Hirveä juttu,surullinen.Onko eläimeen luottamista.Lapsiperheisiin vielä suuria koiria.Mietteitä?Olen omistanut muutaman saksanpaimen koiran,hyväluonteisia ja ilman ongelmia meni kaikki.Lasten kanssa tulivat toimeen.Mutta voiko kokonaan luottaa?Sanoisin ei.
Rotvailerit tappoi pojan
7
945
Vastaukset
- on todella huono
yhteys kaikkiin eläimiin. Eläimillä on niin tarkka ja herpaantumaton vaisto sellisista henkilöistä jotka ovan jotenkin vastenmielisä ja väkivaltaan kiihottavia. Ja muutamilla ihmisillä on todella ärsyttävä persoona jonka jokainen eläin todella huomaa ja etenkin koira kuin koira sen hyvin helposti näyttää. Ja sitten kun vielä vähän kiusataan ja härnätään, niin avot heti olikin koirassa/ eläimessä se vika, ei koskaan ihmisessä tai ihmisen lapsessa.
Silti vilpitön osanottoni lapsen menettäneelle perheelle. Tämä ajattelu kun on aina niin mustavalkoista. Aina syytetään yhtä miettimättä mitkä syyt siihen johti. - -abc-
Pitäähän ne jotkut käärmeitäkin lemmikkeinä. Ei siinä oikein muitakaan voi syyttää jos itse lemmikkinsä valitsee ja sitten haaveri sattuu. Eläin toimii juuri kuten sen luontaiset vaistot määräävät, ei sille ihminen mitään mahda vaikka moni toisin kuvitteleekin. Kesy ei välttämättä olekaan täysin kesy ja sitä rataa...
Osanottoni ja jatkossa järkeä lemmikin valintaan. - on ollut
kaksikin rottweileria. Nuorin poikani oli silloin vähän päälle 10 vanha. Kaiken lisäksi hänellä oli tapana kiusata näitä koiria. Ei ne kuitenkaan poikaani raadelleet, olivat lauhkeita kuin lammas. Veikkaisin, että tuossa Elimäen tapauksessa raatelija-koira on ollut sairas. Aina se ei näy päälle päin, on saattanut olla koviakin kipuja. Olisi mielenkiintoista tietää, tehdäänkö tälle koiralle ruumiinavaus ja todetaanko jokin kivulias sairaus.
- ..ei
Voi ikinä luottaa,,ne on niin arvaamattomia elukoita.Itse kierrän kaikki hurtat tosi kaukaa,kun omistajat antavat niiden tulla suurinpiirtein kinttuja nuuskimaan!
Onneksi se ei sattunut naapurissa jota olen pelännyt kun rotvaileri on pihalla vapaasti ja omistajat sisällä. Kerran olen kuullut sen hyökänneen pienemmän koiran kimppuun mutta onneksi omistaja ehti väliin. Se vain odottaa päivää kun lapset juoksee ohi jolloin se syöksyy luonnollisiin metsästysvaistoihin nojaten ja sitä ei saa takaisin mitä jälkeä siitä syntyy. Kaikki se rotu kiellettävä vapaana liikkuminen, kaava alueella myös sidottuna.
- koiria
Lapsiperheisiin ei isoja koiria.Ne tarvitsee niin paljon liikuntaa ja muuta aktiviteettia ja harvoin lapsiperheillä on siihen aikaa.Lopputuloksena sitten koira turhautuu liikunnanpuutteesta.Sitäpaitsi nykysin koira hankitaan lähinnä statussymboliksi.Mitä isompi sen parempi.
Eläin on aina eläin,eikä siihen voi ikinä 100% luottaa,hyväluonteinenkin koira voi ärsytettynä hyökätä kimppuun.Siitä huolimatta,ikävä ja surullinen tapaus,osanotto omaisille pojan ja koirien puolesta. - kaupungeissa
tulisi lailla kieltää!
Aivan turhaa riesaa niistä tulee kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2174949- 1892693
- 671572
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss501328Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?971251Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91242- 1321237
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091174Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1481155- 731133