maksaako tuo ihotautilääkärillä käynti? ja paljonko esim. jotkin lääkkeet/aineet jota se määrää yleensä maksaa, esim. roa tai jotku mitä on ihmisille määrätty?
Maksaako ihotautilääkärI?
jii
44632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei kyllä juuri mitään ilmaiseksi saa. Kunnallisen puolen hinnoista en tiedä, koska itse kävin yksityisellä. Hintaa tuli n. 60€, kun vähennettiin KELAkorvaus.
Ulkoiset voiteen maksavat kympin molemmin puolin. Monen kuukauden antibioottikuuri maksaa joitain kymmeniä euroja.
Roaccutan on kallein aknelääke ja kuuri maksaa sen pituudesta ja vahvuudesta riippuen vähintään sata euroa, monessa tapauksessa varmaan lähemmäs kahta sataa. Tuon lääkkeen lisäksi pitää ostaa paljon kosteusvoidetta, koska iho voi kuivua paljon. Lisäksi saattaa tarvita silmätippoja ja nenäsuihketta. Roan syöminen ei ole kuitenkaan mitään yksinkertaista puuhaa varsinkaan naisille. Kaikkien pitää käydä verikokeissa ainakin muutaman kerran. Yksi verikoe maksaa muutaman kympin. Naisille kirjotetaan usein myös e-pilleriresepti, koska raskaaksi ei missään nimessä saa tulla. Raskaustesteissäkin pitää käydä säännöllisesti. Kontrollikäynti on yleensä jossain vaiheessa kuuria ja se maksaa yksityisellä vähemmän kuin se ensimmäinen käynti. Naisten pitää lisäksi uusia resepti joka kuukausi ja lääke pitää käydä hakemassa apteekista viikon sisällä reseptin päiväyksestä.
Tulipas harvinaisen sekavaa tekstiä. Kysy vaan lisää. Vastailen, jos osaan.
http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/wanted.html
kuitenkin pysytä asiassa, ei lääkärit huvikseen kirjoita noita akne lääkkeitä. Olen oman poikani kohdalla kokeillut kaiken muun ennenkuin otin sen roa kuurin, ei pidä syyllistää ihmisiä jos on iho sairaus tai ihan mikä muu tahansa vaiva.
täältä; http//www.yliopistonapteekki.fi
Yksityisen ihot.lääkärin hinnoista tuossa jo olikin, taitaa maksaa julkisella joko 11 tai 22 euroa.