oon 15 ja oon raskaana ja en tekis aborttii jos vanhempie ois pakko tietää karkaisin varmaa kotoot 9 kuukaudeks mielummi et vanhemmat sais tietää.. kertokaa mul et onks niitte pakko tietää et voiks tätä tehä jotenki salassa..?
15vuotias
ghcghjgch
121278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
haluaisit tehdä salassa? Odottaa lasta ja synnyttää sen joidenkin kuukausien kuluttua salassa vanhemmiltasi, vai tehdä abortin vanhempiesi tietämättä?
Jos odotat lasta, sinun ei tarvitse asua kotona, jos se tuntuu mahdottomalta, vaan voit asua ensin lasten- tai nuorisokodissa tai sijaisperheessä ja sitten vauvan kanssa ensikodissa. Ota yhteyttä neuvolaan ja sosiaaliviranomaisiin. Kun vanhempasi ovat huoltajiasi, eivät asiasi kuitenkaan pysy heiltä salassa.
tehdä abortin salassa, et pystyyks sillee kai niil lääkäreil on joku vaitiolo velvollisuus ettei vanhemmat sais tietää ?
ja sitä siis kans tarkotin et ellei onnistu toi salaspitämine jos aborttii tarvii joku vanhempie suostumus ni tarkotin et karkaisin kotoot ja synnyttäisin salaa josai muual..
vanhemmille, mutat toi sun logiikkasi pettää ja pahasti, jos ajattelet, että abortin vaihtoehto on synnyttää salassa. Sinäkö siis ajattelet näin: joko teen salaa abortin tai, jos joudun pyytämään siihen luvan, en sitä tee vaan synnytän salaa. mihis sä sen lapsen sitten laittaisit? Roskiinko?
..lapsesta pääsee eroon antamalla sen pois ja usko pois ottajia on vaikka kuinka, adoptioperheet odottavat mahdollisia lapsia.
Mutta sitä ennen ymmärrä että jos abortin vaihtoehto on synnyttäminen niin miksi edes harkitset aborttia?
Lapsen voi kasvattaa: sinä, vanhempasi tai adoptioperhe, vaihtoehtoja on jos abortti ei ole sinulle järkevä vaihtoehto.
jotka poistää näppinsä sun abortin tekoon on kaitiolovelvollisia.. eli äitis ja isäs ei saisi teitää siitä. vaikka oletkin alaikäinen.
Miksi et voi kertoa tästä vanhemmillesi? Mitä mieltä lapsen isä on?
Olet 15-vuotias ja raskaana, ja suurin huolesi on se että vanhempasi eivät saa tietää?? Jestas. Noh, abortista heilel ei kerrota vaan tosiaan vaitiolovelvollisuus lääkäreillä on, ja jos haluat lapsen synnyttää, ei heillä ole siihenkään sanottavaa. Se on sinusta kiinni, ei heistä. Myös, jos "karkaat 9 kuukaudeksi", voi kotiinpaluu olla hankalampi juttu... ethän luule että he vian kohauttavat okiaan ja toteavat noh, nyt se sitten lähti, koskahan tulee kotiin? Sinua etsittäisiin huolesta suunniltaan, ja tavalla tai toisella raskaus heidän tietoonsa tulisi joka tapauksessa.
Sinuna keskustelisin suoraan vanhempiesi kanssa. Mikä on pahin mitä he voivat tehdä mitä et jo suunnittele itse?
Pure hammasta, tyttö. Se kirpaisee vain kerran, totuuden kertominen ja anteeksi pyytäminen ei tapa. Sinulla on vaikeassa tilanteessa vanhemmissasi kullanarvoinen tuki jota ei pelkän pelon takia kannata heittää hukkaan.
***
näettehän että 15-vuotias tyttöparka ei voi olla ihan okei,koska jos aikoo pakoilla 9kk ilman vanhemmilta.joo ei varmaan onnistu ihan noin..tota,eihän nyt tuon ikäisen kannata yläastetta sen takia keskeyttää,että sais odottaa ja kärsiä raskausajan ja adoptoida lapsen.tai ainaki todella isoa summaa vastaan ehkä joo.
mut jos minä olisin 15-vuotias,ja peruskoulu kesken,niin ei missään nimessä ainakaan sen takia kannata pitää lasta,että antais sen joillekki muulle,ilman että itse pitää.
Miksi ei kaikille lapsille sitten ole ottajia??ihme kyllä niitä tuolla lastenkodeissa ikkunat pullollaan silti on...
kannattaa miettiä oletko valmis huolehtimaan lapsesta.
ja abortinvastustajille se tiedoksi,että joidenkin vanhemmat käy töissä,eikä niillä ole pahemmin aikaa olla lastenhoitajana.
jos teillä on jotain uskovaiskotiäitejä yhteiskunnan tuella elijöitä,niin pummeillahan on aina toki hoitaa.Mutta kaikkien vanhemmat ei makaakkaan perseet homeessa kotona..ja saatikka ois aikaa hoitaa jotai penskaa..
tytön pitäisi hakeutua hoitoon mahdollisimman pian. Mielnterveysongelmia (jos tämä ei ole vain alkujärkytystä..) on pahempi "hoitaa" abortilla.
Siten se saattaa kärsiä koko ikänsä..
Onko Suomessa jossian lastenkoteja adotiolapsia väärällään? Miksei jonottajat oo jo hakenu niitä kotiin? Ei kai nyt jollain vaan ois vähä todellisuus haukassa..?
Ilmeisesti olet taas yksi kotiäiti-vihaaja jota vituttaa kun toiset ei ole yhtä maallisen mammonan ja materian palvojia vaan mieluummin antaa sydämensä päätöksellä lastensa elää.
Jos kerran haluat itse tehdä abortin niin miksi et kertoisi edes äidillesi? ensinnäkin mistä meinasit rahat siihen saada?? ei se abortti ilmaista ole vaan tavasta riippuen maksaa 44-100e.
Hei!
Sinun ei tarvitse kertoa vanhemmillesi, jos et halua. Hoitohenkilökunnalla on ehdoton vaitiolovelvollisuus hoidoistasi.
Raskauden voi kesketyttää lääkkeelisesti, jos raskausviikkoja on alle 9, jolloin sinun ei tarvitse edes viipyä sairaalassa. Yleensä keskeytys sujuu hyvin, mutta ainahan kaikissa toimenpiteissä epännistumisen mahdollisuudet. Jos abortti ei lääkkeellä onnistu, joudutaan suorittamaan kaavinta joiloin sairaalassa yöpyminen on välttämätön.
Asiat voit hoitaa muiden sitä tietämättä, mtta suosittelen kuitenkin että kerrot asiasta vanhemmillesi, jo ihna itsesi takia. Sinulla on helpompaa kun ei tarvitse yrittää salassa puuhastella, jolloin on yksi stressinaihe vähempänä:D
Tämä siisi tietysti jos vanhempasi ovat sellaiset, että kestävät uutisesi. Sen sinä itse tiedät parhaiten.
Tsemppiä ja älä masennu yhdestä epäonnistumisesta. Elämä on vielä edessä!!!
Eipä ainakaan sillä lapsella jota tässäkin taas ollaan erään vihjailevan kynnyksen alentajan toimesta kernaasti tuonelan tuville saattelemassa..