Mites toimitaan kun maistraattiin on jo lähetetty se lomake, missä on lapsen nimitiedot mutta nyt haluttaisiin kastaa lapsi?
Eikö se lappu anneta yleensä papille ja hän toimittaa sen eteenpäin? Miten juttu nyt menee?
Kastehan kuitenkin on varmasti aivan tismalleen samanlainen.
Yli 2kk ikäisen vauvan kastaminen
4
2374
Vastaukset
- kasteeseen
Eiköhän riitä, että sanotte papille, että nimi on jo ilmoitettu maistraattiin. Nimen rekisteröinti ja kaste ovat kuitenkin kaksi eri asiaa. Jostain kumman syystä pappi silti hoitaa yleensä myös tuon nimiasian. Lienee lähinnä kultturin tapa: kaste ja nimen rekisteröinti osuvat samaan aikaan, jolloin on kätevää, että pappi hoitaa molemmat.
- hän tietää asiasta varmasti...
Itseasiassa evankelisluterilainen kirkko Suomessa ylläpitää rekisteriä omista jäsenistään kirkkoherran virastossa... Aivan kuten ortodoksinenkin kirkko (en tosin ole varma, joko ortodoksiset ovat siviilirekisterissä) ja kaikki muut kansalaiset (eli ne jotka ei kirkkoon kuulu, kuuluvat siviilirekisteriin. Jos olette vauvan ilmoittaneet maistraattiin, ymmärtäisin, että lapsenne on siviilirekisteriin kirjattu. Se ei kuitenkaan ole ongelma, vaan ihan helposti vanhemmat hänet pystyvät "kirkon kirjoihin" muuttamaan. Keskustele asiasta papin kanssa, hän tietää asiasta varmasti parhaiten ja neuvoo mielellään.
Kasteella ja nimen antamisella ei kuitenkaan ole yhtään mitään tekemistä toistensa kanssa. Suomessa vaan on kulttuurillinen tapa, jonka mukaan suuri osa ihmisistä kertoo lapsen nimen vasta kastajaisissa.- elvis napoleon
Itse asiassa kaikista kansalaisista pidetään kirjaa väestörekisterissä, myös evlut ja ort.kirkkojen jäsenistä.
Kirkko ei ole pitänyt väestökirjanpitoa vuoden 1963 jälkeen.
Väestörekisterissä on sitten tieto kuuluuko ao henkilö kirkkoon vai siviilirekisteriin.
- eri asioita
Selvennyksenä että on olemassa kaksi eri asiaa.
1. Nimen antaminen uudelle syntyneelle lapselle Suomen väestorekisterikeskukseen.
Tämä tehdään ihan kaikille vauvoille, riippumatta kuuluuko johonkin kirkkoon vaiko ei. Sama väestörekisterikeskuksen lomake postitetaan joka ikiselle Suomen kansalaiselle jolle on syntynyt vauva. Vanhemmat yksinkertaisesti kirjoittavat lomakkeeseen lapsen nimen ja postittavat sen takaisin. Asia on sillä selvä. Monet tapaavat juhlia perheeseen syntynyttä uutta vauvaa ja sille annettavaa nimeä lisäksi nimiäisjuhlassa.
2. Lapsen liittäminen uskonnolliseen yhteisöön.
Tämä on täysin vapaaehtoista. Alle 12-vuotias lapsi voidaan liittää vanhempien niin halutessa johonkin uskonnolliseen yhteisöön joita on Suomessa sadoittain erilaisia (http://www.uskonnot.fi/yhteisot). Yli 12-vuotiaalta tarvitaan lisäksi myös hänen oma suostumuksensa.
Suosituin näistä on edelleen evankelisluterilainen kirkko. Tämän yhteisön jäseneksi liittymisseremonia on nimeltään kaste:
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/884A722A85BFF899C2256FEA003B7DE8
Kasteella itsessään ei ole mitään tekemistä lapselle annettavan nimen kanssa. Koska käytössä on lapsikaste, jota ristiäisissä juhlitaan, ajattelevat monet ihmiset että lapsi saa ristiäisissä nimen. Todellisuudessa nimen antamisella ei ole mitään tekemistä kasteen kanssa. Ristiäisissä juhlitaan lapsen liittämistä uskonnollisen yhteisön jäseneksi. Tapana kuitenkin on että papit tarjoavat lisäpalveluna myös nimen hoitamisen väestökirjanpitoon. Samallahan se heiltä siinä hoituu kun kuitenkin lisäävät lapsen tiedot kirkon omaan jäsenkirjanpitoonsa. Niinpä niiden vanhempien jotka liittävät lapsensa ev.lut. kirkon jäseneksi ei tarvitse itse postittaa väestörekisterikeskuksen lomaketta vaan voivat antaa sen papille joka hoitaa asian puolestaan.
Jos kuitenkin olette lomakkeen jo postittanut ei se vaikuta kasteeseen ja ristiäisjuhlaan mitenkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1392764- 2312127
- 521916
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1931897Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261700Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1421515Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä801436- 1221168
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3111014Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65885