yötyö ja raskaus

teen pelkkää yövuoroa, 5-7 yötä töissä ja sitten 5-7 vapaata. raskaus on aikalailla alussa. Koskaan ennemmin ei yövuoro ole tuntunut näin raskaalta. Nukahtaa meinaa väkisin, välillä pitää kävellä etteivät silmät painu väkisin kiinni, huimaa ja on kauhea olo. onko muilla kokemusta pelkästä yövuoron tekemisestä? Miten jaksatte ja missä vaiheessa olet joutunut siaraslomalle yötyön takia?
51738
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

en itse ole yötyössä, mutta minulla on samanlaiset tuntemukset kuin sinulla: teen melko raskasta työtä ja töissä ei meinaa millään jaksaa, väsy iskee päälle ja vie voimat kokonaan. Välillä myös huimaa... Minullakin raskaus melko alussa. Missähän vaiheessa väsymys vähenee, vai väheneeköhän ollenkaan?

Äänestä
  • pikkuisen eri kuin se että sun täytyy valvoa töissä ja nukuttaa!

    Äänestä

Itse teen töitä 3:ssa vuorossa ja hyvin on mennyt. Olen aina tykännyt yövuoroista ja edelleen ne tuntuvat parhaimmilta. Aamut on vaikeimpia juuri sen aikaisen heräämisen takia. Ja unirytmin vaihto tekee välillä vaikeaa.

Toki raskauden alussa olin itsekin väsynyt ja varsinkin aamuvuorossa ollessa otin 2-4h päikkäreitä ja silti yöunet maistuivat erittäin hyvin. Eli monilla on väsymystä raskauden alussa, mutta menee yleensä ohi. =)

Mutta jospa se siitä.. Tsemppiä sinulle odotukseen ja koitahan jaksaa! =)

Äänestä
  • mulla on 3-vuorotyö. Nyt on menossa rv 11. Edellisessä raskaudessa lopetin yövuorot rv 17 kuvailemiesi oireiden takia. Lääkäri KIELTÄÄ yötyöt vasta viimeisen kolmanneksen alkaessa, mutta jos vain mahdollista niin vaihda yötyösi jo ennemmin päivätyöhön.

    Äänestä

  • yövuoroa, vaan kirjoitti:

    mulla on 3-vuorotyö. Nyt on menossa rv 11. Edellisessä raskaudessa lopetin yövuorot rv 17 kuvailemiesi oireiden takia. Lääkäri KIELTÄÄ yötyöt vasta viimeisen kolmanneksen alkaessa, mutta jos vain mahdollista niin vaihda yötyösi jo ennemmin päivätyöhön.

    Elikkä täällä yöhoitaja joka vastailee. Teen viisi yötä ja neljä vapaata rytmillä. Alussa tein rv 6-11 päivätyötä eli aamua ja iltaa. Nyt taas pelkästään yötä, olen rv 15 tällä hetkellä.

    Minulla lääkäri suositteli yötyön lopettamista rv 20 koska yötyö altistaa aikalailla enenaikaisille synnytyksille. Työnantaja kuitenkin haluaa minut siirtää päivätyöhön jo muutaman viikon kuluttua. Yöt tuntuvat todella raskailta valvoa ja vaikka alkuraskauden JÄRKYTTÄVÄ väsymys onkin jo historiaa niin silti unta riittää sinne klo 20 asti illalla, eipä ole kauheasti tulevan isän kanssa tavinnut seurustella kun töissä menee klo 21-7 välinen aika. Toivottavasti saat selvitettyä asiat työnantajan kanssa ja voihan olla että jaksat hyvinkin valvoa loppuun saakka. Muutama yötyökaveri näin on tehnytkin...

    Onnellista odotusta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minniskäinen kirjoitti:

teen pelkkää yövuoroa, 5-7 yötä töissä ja sitten 5-7 vapaata. raskaus on aikalailla alussa. Koskaan ennemmin ei yövuoro ole tuntunut näin raskaalta. Nukahtaa meinaa väkisin, välillä pitää kävellä etteivät silmät painu väkisin kiinni, huimaa ja on kauhea olo. onko muilla kokemusta pelkästä yövuoron tekemisestä? Miten jaksatte ja missä vaiheessa olet joutunut siaraslomalle yötyön takia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu